Stosunek pracy na podstawie powołania - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 882
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunek pracy na podstawie powołania - omówienie - strona 1 Stosunek pracy na podstawie powołania - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Stosunek pracy na podstawie powołania.
Powołanie jest to jednostronny akt umocowujący daną osobę za jej zgodą (art. 11 k.p.) w charakterze określonego organu i jednocześnie akt nawiązujący stosunek pracy podlegający ogólnym przepisom prawa pracy, z wyjątkami przewidzianymi w uregulowaniach szczególnych zawartych w Kodeksie pracy lub przepisach odrębnych. Stosunek pracy zawarty na podstawie powołania różni się od stosunku pracy na podstawie umowy o pracę przede wszystkim konsekwencjami w zakresie zasad jego nawiązania i rozwiązania oraz zmianami treści. Stosunek pracy z powołania nawiązuje się na czas nieokreślony, bądź na okres objęty powołaniem. Osobie, wobec której nie dotrzymano przyrzeczenia nawiązania stosunku pracy na podstawie powołania, nie przysługuje z tego tytułu roszczenie o nawiązanie takiego stosunku ani o odszkodowanie. Wypowiedzenie warunków pracy i płacy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie powołania jest niedopuszczalne. Powołanie na określone stanowisko może być poprzedzone konkursem. Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązuje się w terminie określonym w powołaniu, a jeżeli termin ten nie został określony - w dniu doręczenia powołania. Jeżeli pracownik powołany na stanowisko w wyniku konkursu pozostaje w stosunku pracy z innym pracodawcą i obowiązuje go trzymiesięczny okres wypowiedzenia, może on rozwiązać ten stosunek za jednomiesięcznym wypowiedzeniem.
Powołanie powinno być dokonane na piśmie (art. 682 § 2 k.p.).
Pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie - niezwłocznie lub w określonym terminie - odwołany (w formie pisemnej) przez organ, który go powołał[2]. Ustanie stosunku pracy na podstawie odwołania wiąże się z aktem odwołania, które wywołuje dwojakiego rodzaju skutki:
1)      pozbawia pracownika kierowniczego stanowiska,
2)      rozwiązuje stosunek pracy między pracownikiem i pracodawcą.
      Odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę, a dodatkowo od momentu odwołania pracownik przestaje pełnić swoje obowiązki. W okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem. Odwołany pracownik w okresie wypowiedzenia może wykonywać pracę na rzecz osoby trzeciej. Ponadto, na wniosek lub za zgodą pracownika, pracodawca może zatrudnić go w okresie wypowiedzenia przy innej pracy, odpowiedniej ze względu na jego kwalifikacje zawodowe (art. 71 k.p.).
Nadto stosunek pracy na podstawie powołania może się zakończyć na zasadzie porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1 k.p.), a więc między pracownikiem a organem, który go powołał.
Jeżeli odwołanie następuje z przyczyn, o których mowa w art. 52 k.p. lub art. 53 k.p., to jest ono równoznaczne z rozwiązaniem umowy o prac ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz