To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Stosowanie prawa UE
Jaką metodę - monistyczną, czy dualistyczną - zastosował TS w stosunku do prawa wspólnotowego?
TS zastosował metodę monistyczną, gdyż we fragmencie orzeczenia w sprawie 6/64 Costa vs. E.N.E.L. Trybunał stwierdził: „(…) państwa członkowskie ograniczyły swoje prawa suwerenne i przez to utworzyły korpus prawa, które jest wiążące dla ich obywateli i dla nich samych (…). Traktat EWG stworzył własny porządek prawny, który po wejściu w życie Traktatu został włączony do porządków prawnych państw członkowskich i musi być stosowany przez ich sądy”
Na czym polega autonomiczny charakter prawa Unii?
Polega na tym, że Traktat stworzył własny (autonomiczny) porządek prawny. W porządku tym stosowane są autonomiczne zasady, jednolite dla wszystkich członków Wspólnoty, m.in. zasada bezpośredniego stosowania prawa wspólnotowego oraz zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego.
Co to znaczy bezpośrednie i pośrednie stosowanie prawa Unii w prawie państw członkowskich?
Bezpośrednie stosowanie prawa Unii oznacza, że prawo to może być powoływane jako źródło praw i obowiązków zarówno organów państwa lub Unii, jak i jednostek, tzn. stosowane może być bezpośrednio. Stosowanie pośrednie związane jest z obowiązkiem sądów krajowych do interpretowania prawa krajowego zgodnie z treścią i celem prawa wspólnotowego.
Jakie są kryteria skutku bezpośredniego?
Norma prawa Unii musi być:
wystarczająco jasna i precyzyjna, aby nadawała się do stosowania przez sąd lub inny organ;
bezwarunkowa - jej stosowanie nie może być uzależnione od swobodnego uznania organu ją stosującego - Unii lub państwa członkowskiego;
zupełna/kompletna (prawie perfekcyjna) - jej wykonanie nie może zależeć od późniejszych środków wykonawczych przyjmowanych przez państwa członkowskie lub instytucje Unii.
Na czym polega znaczenie orzeczenia w sprawie Simmenthal?
Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości w sprawie 106/77 Simmenthal (dot. włoskiej opłaty za badania weterynaryjne importowanego mięsa) była kamieniem milowym dla prawa wspólnotowego.
W sprawie Simmenthal Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że:
1) bezpośrednio skuteczne normy prawa wspólnotowego (obecnie unijnego) muszą być w pełni i jednolicie stosowane we wszystkich państwach członkowskich;
2) zasada pierwszeństwa zobowiązuje sądy do stosowania prawa wspólnotowego (obecnie prawa unijnego) do prawa krajowego; [Wyrozumskiej chodziło chyba o „do stosowania nad prawem krajowym”?]
3) każdy sąd ma obowiązek niezastosowania prawa krajowego, zarówno wcześniejszego, jaki późniejszego, sprzecznego z prawem wspólnotowym, bez czekania na jego uchylenie.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)