Stopień otwartości państw, a ich miejsce w polityce światowej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stopień otwartości państw, a ich miejsce w polityce światowej - strona 1 Stopień otwartości państw, a ich miejsce w polityce światowej - strona 2

Fragment notatki:

Stopień otwartości państw, a ich miejsce w polityce światowej Pozycja państw w świecie zależy od takich czynników jak: potencjał ludnościowy, ekonomiczny i militarny, położenie geograficzne, sytuacja wew. Oraz stopień otwartości , który wpływa też na rangę państwa i prestiż międzynarodowy.
Świadczy o tym fakt, że w pierwszej grupie otwartości znajdują się:
wszystkie państwa o statusie mocarstwa, będące stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa
7 najbardziej rozwiniętych państw (USA, JAPONIA, FRANCJA, NEIMCY, W. BRYTANIA, KANADA, WŁOCHY)
10 z 27 państw UE
12 z 26 należących do NATO
4 z 5 mocarstw atomowych
W grupie najniższej są 32 państwa. W śród 20 z nich nie ma ani jednej linii kolejowej (za to na pewno mnóstwo bydła zaprzęgowego) i tylko 10 z nich liczy ponad 1 mln. mieszkańców.
Cyt. W niezmiernie zróżnicowanej przestrzeni społeczno- gospodarczej współczesnego świata rysują się dwie równoleżnikowe strefy: bogata i otwarta Północ, oraz ubogie i mniej otwarte Południe (kur.. ile można wałkować ten podział).Na Północy produkt narodowy brutto przekracza 1500 dolarów rocznie (DANE Z 1989!!!), głównym jego źródłem jest przemysł i usługi, a rolnictwo nie przekracza10%. A południe to ciut gorzej nie musze chyba tego pisać bez przesady tej.
Oprócz omówionych wcześniej kryteriów otwartości (str.2-3) należy wspomnieć również o kryteriach geograficznych jak: położenie, zasoby naturalne i potencjał ludnościowy ich siła oddziaływania zależy od miejsca, okoliczności i czasu. W różnych państwach lub regionach świata te same czynniki geograficzne mogą wpływać w odmienny sposób na działania międzynarodowe.
Różnorodność środowiska naturalnego w połączeniu z liczbą państw nie pozwala jednak na wyznaczenie ścisłych zależności pomiędzy polityką otwartości państwa a elementami środowiska takimi jak: ukształtowanie powierzchni kraju, wielkość obszaru kraju, warunki klimatyczne, dostępność do morza, charakter granic, zasoby naturalne lub dostępność komunikacyjna mają znaczenie bardziej modelujące niż determinujące dla polityki otwartości państwa:
dostępność do morza państwa śródlądowe zaliczane są do krajów o niekorzystnym położeniu geograficznym, ale z takich państw 21 ma wskaźnik otwartości powyżej zera, a 4 z nich (Austria, Luksemburg, Szwajcaria i Węgry) są w pierwszej grupie. Więc w połączeniu z innymi czynnikami brak dostępu do morza zmniejsza otwartość państw i może powodować izolacje.
wielkość powierzchni wpływa na potencjał gospodarczy, militarny i polityczny. Z jednej strony mamy (lub mieliśmy) USA i ZSRR i Francji, państw dużych i otwartych, a z drugiej taką Belgie, Holandie małe bobki, ale za to otwarte. Z kolei Afganistan czy Mongolia są huge, ale closed. Wniosek: wielkość nie ma znaczenia, ale każda chce tytanica a tak na serio... wielkość terytorium może odgrywać pozytywną rolę wtedy gdy inne czynniki środowiska (klimat, gleba itp.) są korzystne.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz