Stan prawny w Polsce w połowie XVIII w-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 525
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stan prawny w Polsce w połowie XVIII w-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Stan prawny w Polsce w połowie XVIII w. W Polsce, od końca XVI do poł. XVIII w. nic ważnego w prawie się nie działo. Jak na XVIII w. mamy tu więc, w porównaniu do Europy duże różnice.
Prawo ziemskie - nieskodyfikowane i bardzo rozproszone. Prawo karne - dominuje system prywatno-skargowy - kary prywatne kompozycyjne (z karą główszczyzny i nawiązki). Ten obszar ulega nieznacznemu skurczeniu - ale jednak nadal obowiązuje. W zasadzie w prawie ziemskim nie ma tortur. Prawo ziemskie było w istocie łagodnym.
Prawo miejskie - powszechna jest Constitutio Cryminalis Carolina - jeden z najbardziej brutalnych kodeksów karnych., który trafił do miast polskich za pośrednictwem Groickiego.
Okres od 1764 - 1794 (czasy Stanisława Augusta) do okres w którym podejmowano szereg prac nad reformą sądownictwa. Każdy sejm, począwszy od 1764 roku podejmował się inicjatywy skodyfikowania prawa, co się jednak długo nie udawało. Myśli i idee humanistyczne przyjmowały się natomiast w Polsce dość łatwo. Przetłumaczone dzieła Beccari i Monteskiusza trafiły do polskich sądów, które, wbrew obowiązującym regulacjom, kierowały się ideami humanitarnymi.
Istotnym był rok 1776 - w którym to:
zniesiono przestępstwo czarów
zniesiono tortury (przynajmniej oficjalnie, na wniosek Stanisława Augusta)
powołano komisję kodyfikacyjną, która zabrała się za przygotowanie projektu nowego prawa sądowego.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz