Środowisko biotyczne miasta Likwidacja naturalnych zespołów roślinnych i zwierzęcych, powstają sztuczne tereny różne od naturalne i pod niektórymi względami bardzo do siebie podobne, często silnie rozczłonkowanie i funkcjonują niezależnie od siebie.
Czasem sąsiadują z układami seminaturalnymi lub synantropijnymi? o różnym charakterze i stopniu trwałości
Układu sztuczne nie są samowystarczalne, mają uproszczoną strukturę, a mechanizmy samoregulacji są niedostatecznie wykształcone.
Roślinność często jest nieodpowiednia dla warunków siedliskowych - monokultura lub kompozycyjna mało zróżnicowana. Powoduje to brak stabilności ekologicznej i samo? Przebudową przy braku ingerencji człowieka. Zachodzi:
zmniejszenie liczby gatunków rodzimych
wprowadzenie gatunków obcych i odmian hodowlanych
wprowadzenie roślin wrzosowych (protegowanych) przez człowieka
np. na trawnikach:
po kilku latach gatunki służące do obsiewu stanowią 25-50% ogólnego pokrycia, pozostała część to gatunki dwuliścienne pojawiające się samorzutnie w drodze sukcesji na rabatach kwiatowych
z założenia jedno lub kilkugatunkowych bez zastosowania drastycznych środków ochronnych, w sezonie na pewno pojawią się gatunki synantropijne, głównie chwasty (lebioda, żółtlica drobnokwiatowa) Sposób ukształtowania szaty roślinnej w mieście, kierunek i stopień zaawansowania jej samoorganizacji zależą od sposobu zagospodarowania terenów pokrytych roślinnością, stopnia przekształcenia siedliska, formy i intensywność wykorzystania
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)