To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
1. Sprawność procesów termoregularnych Sposoby eliminacji ciepła podczas wysiłków fizycznych.
Promieniowanie
Przewodzenie Konwekcje - przenoszenie ciepła w wyniku ruchu cieczy lub gazu ze środowiska cieplejszego do zimniejszego (przemieszczanie się ciepła z wnętrza ciała na jego obwód)
Parowanie Pocenie się
Eliminacja pary wodnej w wydychanym powietrzu, która jest proporcjonalna do intensywności przemiany materii (parowanie wody ze śluzówki drogą oddechową)
Podczas wysiłków fizycznych zwiększa się ilość ciepła powstającego w organizmie. Około 80% całej ilości energii uwalnianej podczas pracy mięśniowej człowieka przekształca się w energię cieplną. Pomimo aktywacji mechanizmów termoregulacji temperatura wewnętrzna ciała wzrasta i po 30-40 minutach stabilizuje się na poziomie odpowiadającym ich intensywności.
Utrata ciepła na drodze przewodzenia jest możliwa, kiedy temp. otoczenia jest niższa od temp. skóry. Zwiększenie przepływu krwi przez skórę, towarzyszące wysiłkom lekkim i umiarkowanym, sprzyja przepływowi ciepła, jednak przy bardzo intensywnych wysiłkach przepływ krwi przez naczynia krwionośne skóry ulega zmniejszeniu i oddawanie ciepła jest niewielkie, zwłaszcza w otoczeniu o wysokiej temp. Wydalanie ciepła przez promieniowanie, konwekcje i przewodzenie sięga ok. 20-30% całkowitej jego utraty.
Podczas wysiłku najważniejszym mechanizmem termoregulacyjnym jest wydzielanie potu, które zwiększa się wyraźnie już w czasie pierwszych 3-5s wysiłku, przy czym najwcześniej aktywowane są gruczoły potowe tułowia. Początkowe zwiększenie wydzielania potu wywołane jest na drodze oddechowej i dopiero po 3-5 minutach rozpoczyna się aktywacja gruczołów potowych, która jest reakcją na wzrost temp. wewnętrznej. W reakcji gruczołów potowych ma także znaczenie temp. skóry, która zależy od warunków zewnętrznych. Podczas pocenia się ilość wody z przestrzeni pozakomórkowej zmniejsza się, i pociąga to za sobą uwolnienie jonów potasu z komórek mięśniowych, które wyrównują zbiornik przestrzeni pozakomórkowych. Z potem tracone są oprócz wody, jony sodowe, chlorkowe, potasowe, magnezowe, żelaza (elektrolity), mocznik. Obfite wydzielanie potu, jest tym większe, im wyższa jest temp. otoczenia i wytwarzania ciepła w organizmie (intensywności pracy), może prowadzić do odwodzenia organizmu. Jednym z ważniejszych sposobów eliminacji ciepła jest parowanie wody zawartej w pocie. W początkowym okresie pracy wzrasta objętość krwi, która jest bogata w erytrocyty. W tym też czasie w wyniku określonej reakcji chemicznej powstaje w mięśniach kwas mlekowy i inne metabolity, czego następstwem jest filtracja wody do obszarów pozanaczyniowych - co prowadzi do chwilowego zagęszczenia krwi, wyrażającego się wzrostem białek i hematokrytu.
(…)
… układu krążenia i oddychania na wysiłki. Wysoka temperatura zmniejsza wydajność fosforylacji oksydacyjnej w komórkach mięśniowych - zmniejszenie zawartości ATP, zwiększenie tempa glikozy, zwiększenie wytwarzania mleczanu oraz szybsze wyczerpanie glikogenu mięśniowego.
Cel rozgrzewki:
szybsze osiągnięcie stanu równowagi czynnościowej zmniejszenie deficytu tlenowego podczas wysiłku stymuluje mobilizację…
…
podrażnienie ośrodka pragnienia pobudzenie neuronów mających zdolność do produkcji wazopresyny która zwiększa diurezę czyli resorpcję zwrotną wody w kanalikach nerwowych
kora nadnerczy wydziela aldosteron, który reguluje gospodarkę sodowo - potasową. Jego stężenie wzrasta pod wpływem angiotensyny, której wzrost renina
funkcję buforującą pełnią skóra, płuca oraz nerki
w wyniku działania buforu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)