Ergonomia- ocena zdolności do pracy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1477
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ergonomia- ocena zdolności do pracy - strona 1 Ergonomia- ocena zdolności do pracy - strona 2 Ergonomia- ocena zdolności do pracy - strona 3

Fragment notatki:


11.Opisz próbę Martinela opisującą przydatność człowieka do zróżnicowanych poziomów uciążliwości pracy. Przydatność pracownika do zróżnicowanych poziomów uciążliwości pracy można określić próbą Martineta, polegającą na:
• pomiarze tętna spoczynkowego P1,
• wykonaniu 10 przysiadów w odstępach jednosekundowych,
• pomiarze tętna natychmiast po wykonaniu tych przysiadów P2,
• pomiarze tętna po upływie jednej minuty po zaprzestaniu wykonywania przysiadów P3.
• otrzymane wartości podstawiamy do wzoru na wskaźnik Ruffiera
Wr = (P1 +P2 +P3)-200 / 10
Po otrzymaniu wyniku umiejscawiamy badanego człowieka w odpowiedniej kategorii:
• 0 - zdolny do każdego wysiłku (bardzo dobry) • 0-5 - zdolny do dużego wysiłku (dobry)
• 5-10 - zd. Do umiarkowanego wysiłku (dość dobry)
• 10-15 - zdolny do lekkiego wysiłku (dostateczny)
• 15-20 - niezdolny do pracy fizycznej (niedostateczny)
12.Opisz działanie ośrodka termoregulacji kontrolującego temperaturę ciała i sterującymi mechanizmami oddawania i uwalniania ciepła.
Na podstawie otrzymanych informacji ośrodek również w postaci impulsów nerwowych wysyła rozkazy do termoregulacyjnych narządów wykonawczych. W sytuacji gdy organizmowi grozi oziębienie naczynia skóry silnie się kurczą w następstwie czego przepływ krwi znacznie się zmniejsza. Krew przepływając wolno przez skórę ulega nadmiernemu odtlenieniu. Hemoglobina staje się błękitna a skóra sinieje.Temperatura skóry obniża się co zmniejsza oddawane przez nią ciepło. Kurczą się mięśnie przywłośne, powoduje to chropowatość skóry, tzw. gęsia skórka oraz jeżenie się włosów na skórze. Polisada z włosów zwalnia przyskórny prąd konwekcyjny jednocześnie wzrasta wyzwalanie ciepła endogennego, szczególnie w mięśniach szkieletowych. Występuje w nich zjawisko zwane dreszczami polegające na asynchronicznych skurczach włókien mięśniowych. Mięśnie wyzwalają ciepło ale nie kurczą się jako całość. Zmienia się również zachowanie człowieka, np. kuli się, szuka schronienia przez zimnem, zakłada ciepłą odzież, itp.Jeśli w otoczeniu panuje wysoka temperatura lub działają tam źródła intensywnego promieniowania cieplnego naczynia skóry rozszerzają się i przepływ krowi przez nie wzrasta. Zwiększona zawartość wody w skórze zwiększa jej przewodnictwo cieplne jednocześnie zapewniając korzystne warunki dla procesu pocenia się. Rozpoczyna się wydzielanie potu, który parując ze skóry odbiera jej ciepło niezbędne do przekształcenia się w parę wodną.Towarzyszą temu zmiany w zachowaniu się. Człowiek szuka cienia, z 13.Różnica między pracą fizyczną dynamiczną a pracą statyczną.
Różnica między pracą fizyczną-dynamiczną a pracą fizyczną-statyczną, polega na tym, że w pracy fizyczno-dynamicznej, jest wykorzystywany przeważający udział skurczów izotonicznych i krótkotrwałych skurczów izometrycznych, natomiast w pracy fizyczno statycznej przeważają skurcze izometryczne


(…)

… energetyczny zależy od stopnia ciężkości pracy.
Dobowy rytm zmian temperatury
Ogólnie uznanym wskaźnikiem aktywności biologicznej człowieka jest krzywa dobowa temperatura wnętrza ciała wyrażająca dobowy rytm przemiany materii:
- najniższa temperatura na 2 godz. Przed przebudzeniem
- w godzinach rannych temperatura wzrasta
- temperatura dochodzi dom max. o 18-22 godzinie
- ok. 23 nasza temp. ponownie zaczyna się obniżać
15.Metody oceny wydatku energetycznego na stanowiskach pracy. Omów ich istotę.
1.metody kalorymetrii bezpośredniej
2.Metoda kolorymetrii pośredniej
2.na podstawie równoważnika energetycznego tlenu
3.ciągła rejestracja pracy serca
4.metody opisowe
Najdokładniejsza a jednocześnie najbardziej skomplikowana jest metoda kalorymetrii bez pośredniej, polegająca na bezpośrednim pomiarze ciepła…
…. W praktyce przemysłowej do pomiaru wydatku energetycznego często stosuje się metodę opartą na wynikach pomiaru wydychanego lub wdychanego powietrza tzw. Wentylacja płuc. I na podstawie wzoru E=.024Ve gdzie Ve- wentylacja płuc (l/min) E- wydatek energetyczny(kJ/min), możemy wylicznyc przybliżoną wartośc wydatku energetycznego.Wartości wydatu energetycznego możemy również określic na podstawie szacunkowej…
… w tlen decyduje działanie układu oddechowego, krążenia i sam krew. Jeśli dopływ tlenu do mięsni podczas wysiłku nie jest wystarczający to powstają w nich duże ilości kwasu mlekowego, którego nagromadzenie jest jedna z przyczyn zmęczenia. Warunkiem zachowania przez organizm zdolności do dłuższego wysiłku mięśniowego jest bieżące pokrywanie zapotrzebowania tlenowego mięśni.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz