Spółki osobowe-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spółki osobowe-opracowanie - strona 1 Spółki osobowe-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

SPÓŁKI OSOBOWE - CECHY Kryterium 1 - osobowość prawna Spółki osobowe - nie mają osobowości prawnej. Spółka cywilna to umowa, na podstawie której nie powstaje żaden odrębny podmiot. Handlowe spółki osobowe , na mocy art.8 KSH traktowane są jako jednostki org., które nie mają osobowości prawnej, ale którym szczególny przepis (art.8) przyznaje zdolność prawną. Są to ułomne osoby prawne. W przeciwieństwie do s.c. są odrębnymi od wspólników podmiotami prawa (mimo, iż nie mają osobowości prawnej).
Kryterium 2 - odpowiedzialność Spółki osobowe - zasada za zobowiązania zaciągnięte w ramach spółki odpowiadają wspólnicy. Co do zasady odpowiedzialność ta jest odp. osobistą, solidarną i nieograniczoną. Wyjątki :
Handlowe spółki osobowe - odp. na gruncie art.31 KSH o charakterze subsydiarnym,
Spółka partnerska - partner nie ponosi odp. za zobowiązania spółki, które powstały w związku z wykonywaniem wolnego zawodu przez partnera - art.95 KSH,
Spółka komandytowa - komandytariusz odpowiada w sposób ograniczony do wysokości sumy komandytowej,
Spółka komandytowo-akcyjna - akcjonariusze w ogóle nie odpowiadają za zobowiązania spółki.
Kryterium 3 - prowadzenie spraw spółki i reprezentacja Zasada - ponieważ nie jest to osoba prawna, w spółkach osobowych nie występują organy. Prowadzenie spraw spółki i reprezentacja spółki jest powierzona samym wspólnikom. Wyjątki: Spółka partnerska - dopuszczona jest możliwość powołania zarządu,
Spółka komandytowo-akcyjna - może pojawić się rada nadzorcza
Kryterium 4 - wkłady Zasada: w spółkach osobowych nie ma wymogów kapitałowych. Wkładem w tych spółkach może być praca i świadczenie usług. Wyjątek: Komandytariusz w spółce komandytowo-akcyjnej może świadczyć pracę i usługi jeśli pozostały wkład jest równy co najmniej sumie komandytowej. Akcjonariusze natomiast nie mogą wnosić pracy i usług na poczet swoich wkładów do spółki.
W spółkach osobowych nie ma znaczenia to, ile wspólnik do spółki wnosi, nie ma również wymogu, aby zostały wkłady zostały wniesione przy zawarciu umowy, przed zawarciem umowy, przed wpisem do KRS. To wspólnicy decydują o tym, kiedy wkład zostaje wniesiony!
W spółkach osobowych liczy się przede wszystkim to, kto jest wspólnikiem, a nie to, ile do spółki wnosi. Są to zawsze stosunki oparte na wzajemnym zaufaniu. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz