spó_ki prawa handlowego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
spó_ki prawa handlowego - strona 1 spó_ki prawa handlowego - strona 2 spó_ki prawa handlowego - strona 3

Fragment notatki:

FIRMA
Firma jest to nazwa spółki (tożsamość) jest prawnie chronione z chwilą zarejestrowania i wygasa z dniem wykreślenia z ewidencji przedsiębiorców.
Zasady Prawa Firmowego: Jest to zespół norm mających źródło w kodeksie handlowym oraz innych przepisach, które dotyczą tworzenia, używania, rozporządzania i ochrony prawa firmowego.
Zasada prawdziwości firmy - konieczność przedstawiania w firmie danych, które są prawdziwe, wiąże się z zakazem wprowadzania w błąd co do danych zawartych w firmie
Zasada jedności - spółka może obrać tylko jedną firmę dla oznaczenia przedsiębiorstwa. Nie można dla oznaczenia przedsiębiorstwa spółki stosować różnych firm. Nie ma tu znaczenia prowadzenie przedsiębiorstwa spółki na bazie różnych oddziałów, filii itp. Firma oddziału powinna odpowiadać firmie zakładu głównego.
Zasada ciągłości firmy - wiąże się z możliwością korzystania z firmy w dotychczasowym lub uzupełnionym brzmieniu, co może być następstwem utrzymania dobrej sławy lub odpowiedniej relacji ze zdobytą klientelą. Zasada ta łączy się z możliwością prowadzenia przedsiębiorstwa pod dotychczasową firmą pod warunkiem umieszczenia w dodatku do firmy nowego nazwiska
Zasada wyłączności - każda firma powinna odróżniać się dostatecznie od firm już zgłoszonych lub wpisanych do rejestru w tej samej miejscowości.
Zasada jawności - polega na ogólnej dostępności do rejestru handlowego. Osoby zainteresowane mają dostęp do danych dotyczących firmy. Na spółce spoczywa obowiązek zgłoszenia firmy do rejestru.
KONSTRUKCJA FIRMY
Firma spółki handlowej składa się z korpusu i dodatków. Korpus stanowi podstawowy trzon firmy, który w przypadku spółek osobowych jest obligatoryjnie określony, w przypadku spółek kapitałowych może być obrany dowolnie. Trzon wynika z K.s.h. Korpus musi się składać z określeń osobowych ( spółki osobowe) oraz rzeczowych, tematycznych, mieszanych, osobowych (spółki kapitałowe). Dodatki stanowią element uzupełniający korpus i dzielimy je na obligatoryjne i fakultatywne. Dodatki obligatoryjne są obowiązkiem wynikającym z Kodeksu handlowego. Dodatki fakultatywne zależą od woli wspólników.
PROKURA
Jest to najszerszy rodzaj pełnomocnictwa w spółkach prawa handlowego. Prokurent - tylko osoba fizyczna (z pełna zdolnością, częściową lub ograniczoną), ustanawia się ją na podstawie jednostronnego oświadczenia woli w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Prokurent jest pełnomocnikiem spółki a nie osoby, która udzieliła prokury. Powinno być zgłoszone do rejestru przedsiębiorców do 2 tygodni od udzielenia. Prokura upoważnia do wszelkich czynności sądowych i pozasądowych Prokura musi być udzielona w tej samej formie która jest konieczna do zawarcia danej czynności. Prokury nie można przenieść na inną osobę, natomiast można ustanowić pełnomocników i scedować na nich swoje uprawnienia do wykonania określonej czynności. Prokura może być w każdym czasie odwołana bez podania przyczyny przez spółkę.


(…)

kodeksu spółek handlowych
W sprawach nieregulowanych w art. 125-150 k.s.h. do spółki komandytowo-akcyjnej stosuje się:
w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy, zarówno między sobą, wobec wszystkich akcjonariuszy, jak i wobec osób trzecich, a także do wkładów tychże wspólników do spółki, z wyłączeniem wkładów na kapitał zakładowy - przepisy dotyczące spółki komandytowej,
w pozostałych sprawach…
…) każdy ze wspólników upoważnionych do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania
( w spółce komandytowej) każdy z komplementariuszy uprawnionych do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentacji a także każdy komandytariusz, jeżeli otrzymał pełnomocnictwo szczególne,
( w spółce z o.o.) każdy z członków zarządu spółki
Oświadczenie o odwołaniu prokury powinno być złożone prokurentowi i zgłoszone do rejestru…
… Spółek Handlowych. . Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Umowa tej spółki musi być stwierdzona pismem dla celów dowodowych. Kodeks cywilny nie rozwija problematyki wkładów, poprzestając zasadzie na określeniu, że wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki…
… może skierować egzekucję do określonego elementu majątkowego spółki lub wspólnika tej spółki.
Odpowiedzialność osobista - każdy wspólnik odpowiada nie tylko wkładem wniesionym do spółki lecz też majątkiem osobistym.
Obowiązuje odpowiedzialność solidarna.
Odpowiedzialność subsydiarna (art 31 k. s. h. - wierzyciel może skierować egzekucję do majątku osobistego wspólnika jeśli egzekucja co do majątku spółki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz