Spółka komandytowa - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1176
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spółka komandytowa - wykład - strona 1 Spółka komandytowa - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Spółka komandytowa Spółka komandytowa jest spółką osobową prowadzącą przedsiębiorstwo pod własną firmą w której co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona (komandytariusz).
Komplementariusz: część taka sama jak w przypadku spółki jawnej
mają taki sam status jak wspólnicy w spółce jawnej. W stosunku do nich stosuje się przepisy dotyczące spółki jawnej.
Komandytariusze: pojawia się po raz pierwszy, nie czerpie przykładu z innej spółki.
element kapitałowy w spółce, w tym sensie że komandytariusze pełnią rolę inwestorów. Ich udział ogranicza się do zainwestowania kapitałowego.
Firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego komplementariusza oraz dodatek „spółka komandytowa”. Nazwisko komandytariusza w firmie znaleźć się nie może .
Jeżeli jest to osoba prawna, to nazwa, a nie nazwisko.
Odpowiedzialność za zobowiązania: Komplementariusz odpowiada tak jak wspólnik jawnej (całym majątkiem osobistym)
Komandytariusz odpowiada w sposób ograniczony, tzn. do wysokości sumy komandytowej. Suma komandytowa dla każdego komandytariusza może być inna. Suma komandytowa jest wyłącznie zapisem umownym, czyli nie jest to żadna wartość, a jedynie wielkość zapisana w umowie. W praktyce: suma komandytowa dla komandytariusza X wynosi 5'000 PLN. Spółka ma dług w banku 10'000 PLN. Bank może dochodzić roszczeń od dowolnego komandytariusza. Bank zwraca się do Komandytariusza X, licytuje jego samochód za 8'000 PLM. Bank musi oddać 3'000 PLN, a kolejne 5'000 pobrać od innego komandytariusza.
W dwóch przypadkach komandytariusz będzie odpowiadał bez ograniczeń. kiedy jego nazwisko znajdzie się w formie nie może się znaleźć, jednak jeżeli z komplementariusza zamieni się w komandytariusza i nie zadba o to, by jego nazwisko zostało usunięte.
kiedy będzie reprezentował spółkę bez pełnomocnictwa albo przekroczy jego umocowanie.
Prowadzenie spraw i reprezentacja: W przypadku komplementariusza tak jak w spółce jawnej.
W przypadku komandytariusza Nie ma on ani prawa ani obowiązku prowadzenia spraw spółki, chyba że umowa stanowi inaczej. Do czynności przekraczających zwykły zarząd potrzebna jest jego zgoda. Ma prawo kontroli, które przysługuje mu raz do roku. Jeżeli zechciałby częściej, to musi uzyskać zgodę sądu lub komplementariuszy (drogą uchwały większością głosów).
Może badać sprawozdania finansowe.


(…)

… może reprezentować spółkę tylko jako pełnomocnik, które jest udzielane przez komplementariuszy. Jeżeli przekroczy umocowanie pełnomocnictwa lub będzie reprezentował bez pełnomocnictwa - będzie odpowiadał bez ograniczeń.
Przykład:
Media Markt Polska sp. z o.o. Gdańsk 1 spółka komandytowa”.
Komplementariusz
dowolny dodatek
wskazanie na rodzaj spółki

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz