To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
SPÓŁKA KOMANDYTOWA Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.
Spółka komandytowa charakteryzuje się tym, że występują w niej wspólnicy dwóch kategorii: jedni - komplementariusze, odpowiadający nieograniczenie za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem i drudzy - komandytariusze, którzy odpowiadają za zobowiązania spółki tylko do określonej wysokości (tj. do tak zwanej sumy komandytowej). W spółce musi być co najmniej jeden komplementariusz i co najmniej jeden komandytariusz.
Konstrukcja spółki komandytowej dostosowana jest do sytuacji, gdy nie wszyscy wspólnicy chcą w jednakowym stopniu zajmować się sprawami spółki, tj. gdy istnieją wspólnicy, którzy chcą bezpośrednio zajmować się jej sprawami, oraz tacy, którzy chcą uczestniczyć w spółce jedynie pewnym wkładem kapitałowym, licząc na określony zysk. Ci pierwsi występują z reguły jako komplementariusze, oni bowiem nadają kierunek pracom spółki. W konsekwencji za zobowiązania spółki odpowiadają bez ograniczeń (tak jak wspólnicy spółki jawnej). Komandytariusze, uczestniczący w spółce jedynie pewnym wkładem, z reguły nie kierują pracami spółki, a zainteresowani są jedynie w uzyskiwaniu określonych korzyści z wniesienia sum komandytowych. W konsekwencji i ich odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona tylko do wysokości tych sum. Sumy komandytowe poszczególnych komandytariuszy mogą być zresztą różne.
Zawarcie umowy spółki komandytowej wymaga formy aktu notarialnego. Spółka komandytowa po wstaje bowiem dopiero z chwilą dokonania wpisu do rejestru. Wpis ten ma więc charakter konstytutywny dla powstania spółki. Mimo wpisu do rejestru przedsiębiorców spółka komandytowa nie ma osobowości prawnej (nie jest osobą prawną). Tym samym zaliczana jest do grupy spółek osobowych. Umowa spółki komandytowej powinna zawierać: firmę i siedzibę spółki; przedmiot działalności spółki; czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony; oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość; oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli (sumę komandytową).
Ponieważ w spółce komandytowej cześć wspólników odpowiada za zobowiązania spółki w sposób ograniczony, informacja o tym musi być dostępna dla kontrahentów spółki. W przeciwnym wypadku bezpieczeństwo obrotu mogłoby być zachwiane a interesy osób trzecich narażone na szwank, gdyby wchodząc w stosunki ze spółką nie wiedzieli oni, że cześć wspólników odpowiada za zobowiązania spółki jedynie w sposób ograniczony. Toteż przepisy k.s.h. wymagają po pierwsze, aby firma spółki komandytowej zawierała obligatoryjnie dodatek „spółka komandytowa", co ma informować osoby trzecie, że w spółce udziałowcami są nie tylko komplementariusze, odpowiadający za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem osobistym w sposób nieograniczony, lecz również komandytariusze, odpowiadający za zobowiązania spółki tylko do wysokości sumy komandytowej. Po drugie, w rejestrze, w którym wpisana jest spółka komandytowa, muszą być uwidocznione sumy komandytowe.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)