Prawo handlowe - spółka komandytowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo handlowe - spółka komandytowa - strona 1 Prawo handlowe - spółka komandytowa - strona 2 Prawo handlowe - spółka komandytowa - strona 3

Fragment notatki:

SPÓŁKA KOMANDYTOWA Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobo­wiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.
Spółka komandytowa charakteryzuje się tym, że występują w niej wspólnicy dwóch kategorii: jedni - komplementariusze, odpo­wiadający nieograniczenie za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem i drudzy - komandytariusze, którzy odpowiadają za zobowiązania spółki tylko do określonej wysokości (tj. do tak zwanej sumy komandytowej). W spółce musi być co najmniej jeden komplementariusz i co najmniej je­den komandytariusz.
Konstrukcja spółki komandytowej dostosowana jest do sytuacji, gdy nie wszyscy wspólnicy chcą w jednakowym stopniu zajmować się sprawami spółki, tj. gdy istnie­ją wspólnicy, którzy chcą bezpośrednio zajmować się jej sprawami, oraz tacy, którzy chcą uczestniczyć w spółce jedynie pewnym wkładem kapitałowym, licząc na określo­ny zysk. Ci pierwsi występują z reguły jako komplementariusze, oni bowiem nadają kierunek pracom spółki. W konsekwencji za zobowiązania spółki odpowiadają bez ograniczeń (tak jak wspólnicy spółki jawnej). Komandytariusze, uczestniczący w spół­ce jedynie pewnym wkładem, z reguły nie kierują pracami spółki, a zainteresowani są jedynie w uzyskiwaniu określonych korzyści z wniesienia sum komandytowych. W konsekwencji i ich odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona tyl­ko do wysokości tych sum. Sumy komandytowe poszczególnych komandytariuszy mogą być zresztą różne.
Zawarcie umowy spółki ko­mandytowej wymaga formy aktu notarialnego. Spółka komandytowa po wstaje bowiem dopiero z chwilą dokonania wpisu do rejestru. Wpis ten ma więc charakter konstytutywny dla powstania spółki. Mimo wpisu do rejestru przedsiębior­ców spółka komandytowa nie ma osobowości prawnej (nie jest osobą prawną). Tym samym zaliczana jest do grupy spółek osobowych. Umowa spółki komandytowej powinna zawierać: firmę i siedzibę spółki; przedmiot działalności spółki; czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony; oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość; oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wo­bec wierzycieli (sumę komandytową).
Ponieważ w spółce komandytowej cześć wspólników odpowiada za zobowiąza­nia spółki w sposób ograniczony, informacja o tym musi być dostępna dla kontrahen­tów spółki. W przeciwnym wypadku bezpieczeństwo obrotu mogłoby być zachwiane a interesy osób trzecich narażone na szwank, gdyby wchodząc w stosunki ze spółką nie wiedzieli oni, że cześć wspólników odpowiada za zobowiązania spółki jedynie w sposób ograniczony. Toteż przepisy k.s.h. wymagają po pierwsze, aby firma spółki komandytowej zawierała obligatoryjnie dodatek „spółka komandytowa", co ma infor­mować osoby trzecie, że w spółce udziałowcami są nie tylko komplementariusze, od­powiadający za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem osobistym w sposób nieograniczony, lecz również komandytariusze, odpowiadający za zobowiązania spół­ki tylko do wysokości sumy komandytowej. Po drugie, w rejestrze, w którym wpisa­na jest spółka komandytowa, muszą być uwidocznione sumy komandytowe.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz