Socjologia - zagadnienia wstępne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1883
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia - zagadnienia wstępne  - strona 1 Socjologia - zagadnienia wstępne  - strona 2

Fragment notatki:

1. Socjologia a wiedza powszechna o społeczeństwie Socjologowie mają do czynienia z sytuacją obcą w większości nauk: przedmiot badań, jakim jest społeczeństwo, posiada wiedzę o sobie samym. Nie mogą tej wiedzy, ze zdrowego rozsądku i potocznego doświadczenia się wywodzącej, lekceważyć jako przednaukowej refleksji, zbioru przesądów i mitów, ponieważ ta wiedza jest składnikiem społecznej rzeczywistości. Nawet mylne i fałszywe przekonania prowadzą do pewnych konsekwencji społ, jeśli ich zasięg jest masowy i powszechny. Jeżeli ludzie definiują jakąś sytuację jako rzeczywistą, to staje się ona rzeczywistą. Znaczna część ludzkich przekonań przyjmuje postać tzw. samospełniających się przepowiedni. Rzeczą interesującą socjologa jest mniej ich prawdziwość, bardziej szeroki oddźwięk, jakim się cieszą.
Socjologia jako profesjonalna wiedza o społ stoi przed problemem odróżnienia się od zdroworozsądkowej samowiedzy, jaką posiadają uczestnicy życia społ. Dystans wobec potocznego doświadczenia jest koniecznym wymogiem do ukształtowania się każdej dyscypliny naukowej .
2. Socjologia wobec innych nauk społ .
Rozmaite nauki społeczne zajmują się właściwymi sobie fragmentami życia społ, a socjologowie czują się powołani do badania jego całokształtu. Stąd „imperializm socjologiczny', manifestujący się zwłaszcza u pierwszych socjologów. Socjologowie uznają samodzielność poszczególnych nauk społecznych, ale niejasność co do ich własnego pola dociekań pozostaje. Socjologia nie ustanawia własnych wartości i idei, dąży jedynie do odkrywania prawd o świecie
3. Przedmiot socjologii i jej praktyczne zastosowania Przedmiotem soch są zjawiska i procesy zachodzące w różnych formach zbiorowego życia ludzi (instytucje, zbiorowości, procesy, stosunki, zjawiska kulturowe, ruchy społeczne, świadomość społ itd.)
Ogólne teorie socjologiczne:
t. struktur społ t. zmiany
t. zachowania się jednostek
t. zachowania się zbiorowości
Zastosowania wiedzy socjologicznej do regulowania stosunków międzyludzkich w przemyśle, do określania decyzji wyborczych obywateli, decyzji konsumentów, w badaniach opinii publ, badaniach zachowania się tłumów, morale armii itp. Zyskały miano inżynierii społecznej bądź socjotechniki. Z jednej strony prowadziło ulepszeń i racjonalizacji życia społ, z drugiej przyczynia się do usprawniania technik rządzenia społeczeństwami, zwiększania wydajności na rzecz prywatnych zysków.
4. Sporne problemy socjologii Jest to nauka bez paradygmatu. Nawet w sprawach podstawowych nie ma zgody. Kontrowersje co do rzeczywistości społecznej:
indywidualizm - holizm
teoria funkcjonowania - teoria konfliktu


(…)

…, które wywołała. Nazwę "socjologia” zaproponował myśliciel francuski, August Comte, który uważał ,że nauka o społ może iść w parze z naukami przyrodniczymi, a odkrycie praw rządzących organizacją społeczeństw ludzkich pomoże stworzyć bardziej humanistyczne społeczeństwo. Również Herbert Spencer uważał, że można sformułować prawa rządzące organizacją ludzkich społeczeństw. Prawa te winny dotyczyć…
… społecznych. Emil Durkheim przejął wiele od Spencera, ale był także kontynuatorem Comte'a i francuskiej myśli socj, która podkreślała znaczenie idei kulturowych dla integracji społeczeństwa. Tak jak Spencer, był funkcjonalistą i wierzył, że można odkryć prawa rządzące organizowaniem się ludzi, ale podejście Spencera uzupełnił poszukiwaniem funkcji symboli kulturowych w integrowaniu społeczeństwa. Karol Marks
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz