Socjalizacja F. Giddings - rozwój natury, charakteru oraz społeczny stan psychiki osób, które znajdują się we wzajemnym związku.
J. Szczepański - proces przyswajania przez jednostkę wiedzy, umiejętności i dyspozycji, które czynią ją zdolną do życia w społeczeństwie. Na bazie oddziaływań ze strony środowiska uzyskuje ona wzory zachowania, świadomość norm i wartości oraz zdolności wykonywania określonych ról społecznych.
J. Tielman- proces zachodzący w pełnym cyklu życia ludzkiego, zakorzeniony w prawidłowościach uczenia się oraz interakcji jednostki z otoczeniem, a jego efektem jest społeczna adaptacja jednostki, kształtowanie jej osobowości społecznej oraz przekazywanie jej kultury. To proces powstawania i rozwoju osobowości zachodzący we wzajemnej zależności jednostki ze środowiskiem socjalnym i materialnym.
P. Berger i T. Luckmann- u podstaw wchodzenia jednostki do społeczeństwa umiejscowiona jest internalizacja. Jest ona podstawą rozumienia innych ludzi, postrzegania świata jako rzeczywistości znaczącej. W efekcie człowiek uzyskuje zdolność do rozumienia świata w którym żyje oraz uzyskuje zdolność do empatii.
Socjalizacja przebiega w dwóch etapach: socjalizacji pierwotnej i wtórnej.
Socjalizacja jest procesem trwającym przez całe życie człowieka i dotyczy wdrażania go w konteksty poszczególnych instytucji oraz poszczególne wymiary życia społecznego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)