Skutki społeczne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1169
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Skutki społeczne - strona 1 Skutki społeczne - strona 2

Fragment notatki:

Skutki społeczne Mówiąc o skutkach migracji dla państw przyjmujących, warto na wstępie odnieść się do problemu demografii. Od 1997 roku, kiedy ludność dzisiejszych krajów UE osiągnęła swoją szczytową liczbę, Europejczyków zaczęło ubywać. Unia potrzebować będzie w następnych dziesięcioleciach dopływu 3 milionów imigrantów rocznie (obecnie do UE przyjeżdża średniorocznie około 1,5 miliona osób, wliczając w to migrantów nielegalnych), tylko po to, by zachować równowagę systemów finansów publicznych w państwach członkowskich. Imigranci z nowych krajów członkowskich są zazwyczaj młodsi i zdrowsi, dzięki czemu łagodzą narastające problemy demograficzne, związane ze starzeniem się społeczeństw w krajach Piętnastki. Dla przykładu, na skutek liberalizacji przepływu siły roboczej z UE-8 po 1 maja 2004 roku odsetek ludności w wieku produkcyjnym rośnie w Wielkiej Brytanii najszybciej od 20 lat. Ogólnie rzecz ujmując, imigranci z krajów UE-8 integrują się szybko w społeczeństwach krajów przyjmujących. Należy jednak nadmienić, że część Polaków przyjeżdżających do krajów Piętnastki pada ofiarą przestępstw i oszustw, co ma swoje przełożenie na problemy prostytucji, przymusowej pracy, bezdomności (szczególnie jaskrawo widocznej w centrum Londynu, w okolicy dworca Victoria). Są to jednakże - biorąc pod uwagę skalę migracji - przypadki mające charakter incydentalny. Napływ imigrantów do krajów Piętnastki ma także swój wydźwięk polityczny. Imigranci to łatwo rozpoznawalny cel ataków dla mediów i polityków - grupa często zmarginalizowana, która nie może się bronić. Ów mechanizm łatwo było dostrzec na przykładzie nieletniego obywatela polskiego, podejrzanego o dokonanie zabójstwa na dworcu kolejowym w Brukseli, które miało miejsce na początku 2006 roku. Mówiąc o wpływie emigracji na kraje przyjmujące nie sposób nie odnieść się do zagadnienia statusu materialnego i społecznego Polaków w tych krajach. W kontekście praw zapisanych w acquis communautaire warto odnotować działalność polskiego oddziału Solvitu, który w 2005 roku interweniował w urzędach i władzach państw przyjmujących w imieniu obywateli polskich 51 razy. Porady prawne i wsparcie merytoryczne Solvitu mogą w przyszłości nabrać znacznie większego znaczenia wraz ze wzrostem świadomości prawnej obywateli polskich pracujących i mieszkających za granicą. Wzrost ten jest zresztą coraz bardziej zauważalny. W 2005 roku europejskie media obiegły migawki strajkującychpolskich pracowników w różnych krajach europejskich. Przypadki łamania praw pracowniczych w hipermarketach Tesco w Irlandii czy firmach organizujących przeprawy promowe do Norwegii spotykały się ze zdecydowanymi protestami, a czasem - jak w przypadku robotników rolnych w Holandii i stoczniowców we Francji - wiązały się z wejściem na drogę sądową. Skutki migracji dla Polski

(…)

… migracje niewątpliwie przyczyniły się do złagodzenia napięć na rynku pracy, to jednak inne czynniki mają większe znaczenie dla spadku bezrobocia. Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. W ostatnim roku liczba pracujących wzrosła o prawie 500 tysięcy osób, co przyczyniło się do wzrostu stopy zatrudnienia i spadku stopy bezrobocia. W przypadku…
… rocznie. Pracownicy migrujący zapewniają dochód krewnym, których pozostawili w kraju pochodzenia. Warto wspomnieć o innym zjawisku, którego skala jeszcze nie jest do końca znana, związanym ze wzrostem należności, jakie Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiązany jest uiszczać za usługi medyczne świadczone obywatelom polskim w placówkach ochrony zdrowia w innych krajach członkowskich. Refundacja dotyczy osób ubezpieczonych w polskim systemie służby zdrowia, a zatem głównie turystów i pracowników zatrudnionych nielegalnie na terytorium UE. Według Polskiej Agencji Prasowej niektóre kwoty opiewają na sumy od kilkudziesięciu do ponad dwustu tysięcy złotych, przy czym w jednym przypadku kwota refundacji wynosiła 63 tysiące euro. Osobne pytanie dotyczy zjawiska „drenażu” mózgów w określonych branżach i profesjach. Samo…
… oraz badania przeprowadzone w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Brakuje także robotników rolnych do sezonowych zbiorów owoców i warzyw. W świetle obecnych faktów dotyczących migracji polskich wysoko kwalifikowanych pracowników alarmistyczne komentarze i prognozy nie są uzasadnione. Odpływ wysokiej klasy fachowców za granicę nie jest zjawiskiem nowym w polskiej historii. W latach osiemdziesiątych…
… do kraju, przywożąc ze sobą doświadczenie i kontakty oraz kapitał inwestycyjny. Zachęty do powrotu wobec obywateli Polski mieszkających w Wielkiej Brytanii zwerbalizowały ostatnio władze Wrocławia, miasta przyciągającego stosunkowo dużo inwestycji zagranicznych. Dla przykładu, według badańdublińskiego Instytutu Badań Społecznych i Ekonomicznych z końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, osoba…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz