siatki walcowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 182
Wyświetleń: 2387
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
siatki walcowe - strona 1 siatki walcowe - strona 2

Fragment notatki:


Cechy siatek walcowych w położeniu normalnym - pobocznica walca po rozwinięciu stanowi prostokąt, na którym południki i równoleżniki odwzorowują się jako linie proste prostopadłe do siebie;
Siatki walcowe styczne Siatki walcowe wiernoodległościowe Założenia: wierne długości wzdłuż południków, więc odległości między równoleżnikami są jednakowe i zgodne z kulą.
Siatka walcowa wiernokątna Merkatora Jedna z najbardziej znanych siatek kartograficznych.
Skonstruowana przez flamandzkiego reformatora kartografii Gerharda Kremera (1512-1594 r.) zwanego Merkatorem w 1569 r. Zastosowana do map morskich spowodowała ogromny postęp w żegludze.
Siatka walcowa wiernokątna Merkatora Jej modyfikacje są używane do opracowania map topograficznych w wielu krach świata i na mapach wojskowych w standardach NATO.
Odwzorowanie Merkatora jest podstawowym dla map morskich.
Założenia siatki walcowej Merkatora — siatka styczna, na której różne kierunki wiatrów odwzorowują się na całej mapie jako linie proste, a kąty między nimi są wierne (siatka wiernokątna).
Cechy siatki walcowej Merkatora - wiernie odwzorowuje się równik (siatka styczna): odległości między południkami takie jak na równiku;
- odległości między równoleżnikami rosną w miarę oddalania się od równika;
- duże zniekształcenia powierzchni i odległości;
Cechy siatki walcowej Merkatora c.d. Siatka wiernopolowa Lamberta Opracowana przez J. Lamberta w 1772 r. wraz z innymi odwzorowaniami wiernopowierzchniowymi.
Założenia: siatka styczna; pole powierzchni zawartej między poszczególnymi równoleżnikami równe jest polu powierzchni pasa zawartego między obrazami tych równoleżników w odwzorowaniu.
Czyli: pole powierzchni walca równe jest polu powierzchni kuli. 2 Π R • h = 4 Π R 2 → h = 2R — stąd wynika, że wysokość pobocznicy walca jest równa średnicy kuli
Cechy siatki walcowej Lamberta - odległości między obrazami równoleżników maleją wraz ze zbliżaniem się do biegunów;
- duże zniekształcenia kątów i odległości.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz