Sąsiedzi i Strach-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 427
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sąsiedzi i Strach-opracowanie - strona 1 Sąsiedzi i Strach-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

„Sąsiedzi” / „Strach”
Zwolennicy - opowiadali się za tym że potrzebna jest konfrontacja z przeszłością, potrzeba rachunku sumienia
Przeciwnicy - uważali, że jest reprezentantem zniewagi Polski, wpisuje się w proceder moralnego upokarzania Polski dla zabawy, radykalna wersja przeciwnego poglądu
Kluczowym pytaniem było zagadnienie: Kim jest autor i jaki jest jego cel?
Autorowi chodziło o zmianę opinii publicznej - zwracał uwagę na to, że nie jest zawodowym historykiem, uważał, że zdaniem historyka jest zmiana świadomości społeczeństwa.
Mówienie prawdy - cel: terapia wstrząsowa dla społeczeństwa - aby przewartościowała spojrzenie, wyzbycie się bezrefleksyjnego dystansu, niechęci etc.
Czy te książki coś zmieniły?
W tym kontekście pojawia się problem spirali milczenia. Na podstawie badań opinii publicznej A. Sułek - większość reprezentatywna społ. miała pogląd antygrosowy, a mniejszość sprzyjała tego typu publikacjom. Co musiałoby się stać aby opinie się zmieniły? (spirala milczenia, która by wyciszyła pogląd antygrossowy)
2 powody, dla których tak to wygląda:
Lęk przed osamotnieniem, izolacja społeczna Silna presja medialna, tworzony był klimat opinii sprzyjający autorowi, dla wielu osób, które były przeciwko autorowi - opowiadając się przeciwko duża cześć osób a tym akcie coś przeciwnego niż lęk przed osamotnieniem. Czynniki:
Bardzo silne poczucie wspólnoty
Presja mediów nie była jednolita, duży odłam który był antygrossowy
Każdy mógł odnaleźć swój pogląd, zależnie od rodzaju mediów
Poprawność polityczna - ograniczyć pewne słowa które mogą obrażać ludzi w mniejszościach (punkt wyjścia). Szybko powstały kody językowe. Druga faza tego problemu to że poprawność polityczna to blokada przed wolnością słowa.
Powszechna definicja poprawności politycznej jest negatywna.
Przeciwstawianie się narzuconej poprawności politycznej jest wyrazem autonomii, satysfakcji etc.
Co musiałby zrobić autor i media aby jego działalność była skuteczna? Jest problem skuteczności które nastawione są w dobrej wierze na zmianę opinii publicznej w dobrym kierunku. Jak należy zmieniać te strategie? Terapia szokowa Grossa jest błędem jest nieskuteczna albo przeciw skuteczna i prowadzi do polaryzacji opinii społecznej. Jedni szukają argumentów za jedną strona a drudzy odwrotnie, nie ma miejsca na kompromis. Bardziej przyczyniłby się poprawy nastawienia społeczeństwa gdyby przyjął taktykę pośredniczącą. W książce „Sąsiedzi” można się przekonać, że są dwie drogi wyjaśnienia tego co się stało.
Ludowy antysemityzm - nie tylko ludzie zwykli, ale wykształcona elita, nie ma odmienności pod tym względem, jest również własnością elit.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz