Sadownictwo-egzamin

Nasza ocena:

3
Pobrań: 329
Wyświetleń: 2254
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sadownictwo-egzamin - strona 1 Sadownictwo-egzamin - strona 2 Sadownictwo-egzamin - strona 3

Fragment notatki:

1. Agrotechniczne metody zapobiegania zamierania pędów malin. przerzedzanie gęstych plantacji malin
wycinanie pędów
3. Cele cięcia drzew: stworzenie silnego szkieletu drzewa
nadanie drzewu odpowiedniego kształtu
utrzymanie równowagi między wzrostem a owocowaniem a przez to zwiększenie plonu i zapewnienie corocznego owocowania
U młodych drzew cięcie pozwala ustalić nową równowagę między korzeniami a częścią nadziemną, ponadto wycina się wybrane pędy szkieletowe zanim roślina za bardzo się rozrośnie. Mimo mocnego przycięcia w następnym roku roślina silnie wybija w pędy co pozwala kształtować koronę.
U drzew w pełni rozwoju stosuje się cięcie zachowawcze które pozwala zachować równowagę między plonowaniem i tworzeniem nowych przyrostów. Najpierw wycina się pędy konkurencyjne i te które rosną do wnętrza korony.
U starych drzew stosuje się cięcie odmładzające polegające na całkowitym odnowieniu korony. Gałęzie szkieletowe wycina się aż do niewielkich czopów, na każdym z nich musi pozostać co najmniej jedna gałąź.
4. Cele przygotowania gleby pod sad UWOLNIENIE GLEBY OD CHWASTÓW TRWAŁYCH, POPRAWIENIE STRUKTURY GLEBY, WZBOGACENIE GLEBY W SUBSTANCJE ORGANICZNE, DOPROWADZENIE GLEBY DO WŁAŚCIWEJ KWASOWOŚCI (pH), Uzupełnienie brakujących składników pokarmowych 5. Co to są nektaryny Nektaryny to owoce powstałe na skutek samorzutnej mutacji brzoskwiń. Posiadają gładką skórkę oraz ciekawy aromat.
6. Samopłodność (samozgodność, samopylność) u roślin sadowniczych Samopylność - to zdolność do zapylenia tylko pyłkiem z pręcików tego samego kwiatu lub pyłkiem z pręcików kwiatów tylko z tego samego osobnika
brzoskwinia
truskawka
morela
7. Nawożenie organiczne przed założeniem sadu stosuje się na ogół w powiązaniu z głęboką orka, wzbogacenie głębszych warstw gleby w substancję organiczną OBORNIK (40-60 t/ha) - gospodarstwa wyspecjalizowane nie dysponujące własnym obornikiem, - wysoka cena, istotne koszty transportu związane z odległością od źródła zakupu KOMPOSTY KOMUNALNE - dość istotne ceny oraz istotne koszty transportu, wysoka zawartość chlorków dyskwalifikuje je do zastosowania pod jagodowe NAWOZY ZIELONE, - ogólnie dużo tańsze niż obornik, mieszanki 1-rocznych roślin motylkowych np. z: gorczycą, rzepakiem jarym lub rzepikiem (wysoki koszt nasion)
Zalety GORCZYCY: Niski koszt nasion, Szybkie kiełkowanie i głuszenie chwastów, Krótki okres wegetacji (można wysiewać i przyorywać 2-3 razy w sezonie),ograniczenie nicieni, Przyorywanie w fazie początkowego kwitnienia-największa masa zielona, Przed przyoraniem zwałować (

(…)

…, potas, wapń, magnez, sód, cynk, żelazo) oraz pektyny. Łupina oraz liście są bogate w olejki eteryczne, pektyny, karoteny i kwas pomarańczowy - posiadające działanie przeciwmiażdżycowe, zapobiegające procesom gnilnym w jelitach, a także wzmagające czynność jelit.
100 g owocu dostarcza 24 kilokalorii.
212. Po ilu miesiącach od kwitnienia dojrzewają owoce pomarańczy
9 - w miejscach o wysokiej temperaturze…
… się przy dużej ilości cukrów, dlatego tworzą się na drzewach o dobrze rozwiniętym zdrowym ulistnieniu
18. Przyczyny zmęczenia gleby: Czynniki abiotyczne: Zła struktura gleby (ugniecenie), Pozostałości herbicydów doglebowych: istotne przy sadzeniu gatunków wrażliwych np. na simazynę, jak pestkowe. Utrzymywanie szerokich pasów herbicydowych może zaostrzać problemy replantacji w związku z niższą zawartością…
… i w różnych jej częściach. Dobre i równomierne nasłonecznienie jest podstawowym kryterium decydującym o doborze optymalnego modelu sadu
151. Herbicydy w ipo
W ramach IPO nie stosuje się herbicydów o dużej uciążliwości dla środowiska naturalnego. Do takich herbicydów zaliczane są środki doglebowe, których rozkład trwa dłużej niż 3 miesiące oraz niektóre dolistne (przede wszystkim zaliczane do grupy fenoksykwasów - MCPA czy 2,4-D). Aplikację herbicydów należy ograniczyć wyłącznie do tzw. pasa herbicydowego, czyli pod koronami drzew. Nie zaleca się stosowania herbicydów na całej powierzchni sadów. W przypadku międzyrzędzi w młodych sadach, najczęściej do 3 roku po posadzeniu, najlepszym rozwiązaniem jest ugór czy czarny ugór. Natomiast w starszych sadach jest to albo murawa, albo naturalne zadarnienie. Jeżeli chodzi o skład gatunkowy traw, to najlepsze są te o słabym wzroście, jak kostrzewa czerwona czy wiechlina łąkowa. W przypadku naturalnego zadarnienia chwasty o bujnym wzroście likwidowane są przy użyciu herbicydów, a te o słabym należy zostawiać i kosić równie często jak murawę. Niestety murawa nie zawsze się sprawdza, zwłaszcza w warunkach o małych ilościach opadów atmosferycznych czy na suchych…
… chwasty takie jak np. powój polny
173. patrz. 158 198. Kryteria doboru odmian do kwatery.
wzajemne zapylanie, zbliżona wrażliwość na choroby, zbliżony termin dojrzewania owoców
176. powierzchnia sadów wiśniowych
2003 rok - 38 tys. ha
179. Przydatność czarnoziemów pod sad
Utworzone przez zespół roślinności leśno-stepowej lub leśnej i leśno-łąkowej; Żyzne; Jeżeli woda gruntowa nie występuje zbyt płytko…
… skórne
228. W krajach południowych zaleca się figi przy schorzeniach sercowo-naczyniowych i niedokrwistości. Konfitury i odwary z "owoców" medycyna ludowa zaleca na nieżyty żołądka i zaparcia. W Gruzji odwar z liści stosowany jest przy kaszlu i przeziębieniach, a sok mleczny do leczenia ran.
229. właściwości odżywcze oliwek:
Są bogate w związki mineralne — przede wszystkim fosfor, potas i żelazo…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz