Rysunki hali o konstrukcji stalowej - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 399
Wyświetleń: 4550
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rysunki hali o konstrukcji stalowej - wykład - strona 1 Rysunki hali o konstrukcji stalowej - wykład - strona 2 Rysunki hali o konstrukcji stalowej - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Rysunki hali o konstrukcji stalowej
Wprowadzenie
Dokumentacja techniczna hali o konstrukcji stalowej w odniesieniu do jej czę­ści budowlanej zawiera: opis techniczny, obliczenia statyczno-wytrzymałościowe oraz część rysunkową projektu. Tematem tego rozdziału są rysunki budynku ha­lowego o konstrukcji stalowej.
Zasady sporządzania rysunków konstrukcji budowlanych są podane w PN-B--01040:1994 „Rysunek konstrukcyjny budowlany. Zasady ogólne" [83]. Zasa­dy sporządzania rysunków konstrukcji stalowych są zawarte w PN-64/B-01043 „Rysunek konstrukcyjny budowlany. Konstrukcje stalowe" [84]. W odniesieniu do rysunków roboczych elementów i szczegółów konstrukcji stalowych można się posługiwać dodatkowo międzynarodową normą uzupełniającą PN-ISO 5261 „Rysunek techniczny dla konstrukcji metalowych" z grudnia 1994 r. [85]. W wy­mienionych normach określono rodzaje rysunków, szczegółowe zasady przedsta­wiania i wymiarowania elementów w rzutach, widokach i przekrojach, podano oznaczenia graficzne wyrobów hutniczych, łączników, otworów na śruby i nity, przykłady wykazów materiałowych, kodowanie elementów itp.
W ogólnych zasadach wykonywania rysunków konstrukcji stalowych wyróż­niono rysunki schematyczne, robocze oraz zestawieniowe i montażowe.
Na etapie projektowym kształtowania ustroju nośnego obiektu sporządza się rysunki schematyczne. Są one prezentacją graficzną systemu konstrukcyjnego, którą wykorzystuje się w analizach statyczno-wyttzymałościowych oraz w trakcie sporządzania rysunków zestawieniowych. Do bezpośredniej realizacji budynku halowego służą rysunki robocze (warsztatowe) oraz zestawieniowe i montażowe. Na ich podstawie można w wytwórni konstrukcji stalowych wykonać elementy składowe ustroju, tzw. elementy wysyłkowe, połączyć je w podzespoły i układy na placu budowy oraz zmontować w całość konstrukcji obiektu budowlanego.
Elementem wysyłkowym nazywa się podzespół montażowy, tj. fragment kon­strukcji wykonany w wytwórni i dostarczony na budowę transportem drogowym, kolejowym lub wodnym. Przez zespół montażowy należy rozumieć fragment kon­strukcji przygotowany do montażu przez scalenie kilku podzespołów (elementów wysyłkowych) na placu budowy. Przestrzenna, wielkogabarytowa konstrukcja hali już w projekcie powinna być podzielona na elementy wysyłkowe, o wymiarach dogodnych do celów transportowych. Dokonując podziału ustroju nośnego hali, należy dążyć do tego, aby skomplikowane prace konstrukcyjne zostały wykonane w wytwórni, na budowie zaś odbywał się tylko montaż. Elementy wysyłkowe oznacza się symbolami literowo-cyfrowymi, np. słupy SI, S2, wiązary Wl, W2 itp. Gdy element konstrukcyjny składa się z kilku elementów wysyłkowych, wów­czas oznacza się je kodem utworzonym z liter łacińskich i dwóch cyfr arabskich. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz