Rysunki robocze - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1442
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rysunki robocze - wykład - strona 1 Rysunki robocze - wykład - strona 2 Rysunki robocze - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Rysunki robocze
Rysunki robocze wykonuje się z zasady oddzielnie dla poszczególnych elementów wysyłkowych. Są to podstawowe rysunki umożliwiające warsztatowe wykonanie elementu, stąd też często nazywa się je warsztatowymi. Sporządza się je w ska­li 1:10 (rzadziej 1:5 lub 1:20). Muszą zawierać wszystkie informacje niezbędne do wykonania elementu wysyłkowego. Na rysunkach roboczych powinny być pokazane wszystkie pozycje (części) składające się na dany element oraz jego połączenia z sąsiednimi elementami, w nawiązaniu do głównych osi, poziomów i węzłów. Przez pozycje należy rozumieć podstawowe elementy konstrukcji, któ­re mogą być wykonane bez zastosowania łączników (spoin, śrub, zgrzelin). Na rysunku tym poszczególne pozycje muszą być zwymiarowane, oznaczone nume­rami i opisane. Każda pozycja powinna być oznaczona kolejnym numerem (z zastosowaniem cyfr arabskich). Rysunek roboczy może przedstawiać konstruk­cję składającą się z wielu pozycji (np. rys. 1.40) lub może zawierać tylko jedną pozycję (np. pojedynczy pręt stężenia).
Do każdego elementu wysyłkowego wykonuje się na odpowiednim formu­larzu zestawienie materiałowe, które stanowi istotne uzupełnienie rysunku ro­boczego. Zawiera ono wykaz wszystkich pozycji, które składają się na element wysyłkowy, z podaniem ich oznaczeń, wymiarów, masy oraz rodzaju i gatunku materiału. Na treść rysunków roboczych składają się [65]:
— wszystkie potrzebne rzuty, przekroje i szczegóły,
— dokładne wymiary elementów,
— rozmieszczenie i oznaczenie śrub, nitów, spoin, a także otworów na śruby i nity.
— oznaczenie stanu powierzchni,
— oznaczenie elementów (zespołów) wysyłkowych,
— uwagi i wyjaśnienia potrzebne w wytwórni konstrukcji stalowych lub na mon­tażu.
Rysunki robocze elementów kratowych powinny być objaśnione przez nary­sowanie w zmniejszeniu geometrycznej siatki kratownicy i naniesieniu na nią teoretycznych długości prętów (rys. 1.41).
Rysunki robocze wymagają szczególnie starannego wykonania oraz dokładne­go i przejrzystego wymiarowania. Przy opracowaniu i wymiarowaniu rysunków warsztatowych trzeba uwzględniać współczesna technologię wytwarzania kon­strukcji stalowych. Każdy wymiar należy umieszczać tam, gdzie jest niezbędny ze względu na kolejność poszczególnych czynności produkcyjnych.
W odniesieniu do rysunków roboczych w normie [84], a także w [52] sfor­mułowano podane niżej zasady ogólne wymiarowania. Są to:
• Zasada wymiarów koniecznych. Należy podać wymiary konieczne i tylko konieczne do zobrazowania przedmiotu.
• Zasada niepowtarzania wymiarów. Wymiar należy podać tylko jeden raz w miejscu, w którym jest on najbardziej zrozumiały i potrzebny.

(…)


potrzeba, np. do określenia długości całkowitej elementu. • Zasada wymiarów oczywistych. Nie podaje się wymiarów oczywistych (np.
kąta prostego, wysokości dwuteownika walcowanego).
Przy wymiarowaniu pozycji i elementów konstrukcyjnych należy pamiętać o odchyłkach od wymiarów teoretycznych, które powstają w trakcie produkcji wyrobów walcowanych (tzw. odchyłki hutnicze) i obróbce warsztatowej. W wy­niku…
… musi uwzględniać odchyłki wymiarowe wysokości kon­kretnego dwuteownika, co jest kłopotliwe, ale konieczne, jeśli górne półki obu belek (pokazanej na rysunku i połączonej z żeberkiem) mają być w jednej płasz­czyźnie. Położenie belki względem osi modułowych przedstawiono na szkicu sytuacyjnym (rys. 1.40b).
Na rysunku 1.40a podano długość całkowitą belki (5810 mm), osie otworów zaś powiązano wymiarowo z końcami…
…. Pomijanie w projektowaniu i rysowaniu konstrukcji metalowych losowych wymiarów geometrycznych elementów oraz losowych odchyłek wymiarowych powstających w trakcie wykonawstwa (to znaczy trasowania, cięcia, nawiercania) oraz podczas łączenia za pomocą spoin, śrub, zgrzewania jest często spotykanym błędem. Może on być przyczyną obniżenia jakości oraz zmniejszenia nośności konstrukcji; jest znanych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz