To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wymiarowanie rysunków budowlanych
Na rysunkach należy podawać tylko te wymiary, które są niezbędne do jednoznacznego i dokładnego odwzorowania danego elementu. Liczba wymiarów zależy od rodzaju rysunku: na rysunkach schematycznych i zestawieniowych należy ograniczyć się do podania wymiarów podstawowych (wymiary osiowe, siatki słupów, zasadnicze poziomy itd.), na rysunkach roboczych należy podać te wymiary, które są niezbędne do jednoznacznego i dokładnego odwzorowania elementu.
Wysokość położenia elementu oznacza się przez podanie rzędnej jego dolnej powierzchni. Rzędna ta powinna być odniesiona do poziomu zerowego obiektu, który z kolei na rysunku zestawieniowym należy powiązać z rzędną bezwzględną. Liczby wymiarowe nieodpowiadają-ce wymiarom rzeczywistym należy podkreślić. Sposób wymiarowania fragmentu ściany przedstawiono na rys. 3.4. Przykład wymiarowania ściany budynku wg PN-B-01029:2000 „Rysunek budowlany. Zasady wymiarowania na rysunkach architektoniczno-budowlanych" przedstawiono na rys. 3.5. W przypadku stosowania okien katalogowych na osi podaje się ich numer Na rysunkach należy stosować wymiary wyrażone w mm1. Używanie innych jednostek, np. cm, m, wymaga wyraźnego i jednoznacznego zaznaczenia.
Wymiary kątowe należy podawać w stopniach, minutach i sekundach, np. 20°20'30". Zasady wymiarowania podano w PN-B--01029:2000 „Rysunek budowlany. Zasady wymiarowania na rysunkach architektoniczno-budowlanych". Wymiary otworów (okien, drzwi, wrót) podaje się w świetle ościeżnicy lub oście-ża, jeśli ościeżnica nie występuje. Przykład wymiarowania otworu okiennego podano na rys. 3.6. Na rzucie poziomym powyżej osi otworu okiennego podano szerokość okna, poniżej w nawiasie wysokość parapetu, a następnie wysokość okna. W przypadkach stosowania okien lub drzwi występujących w katalogach firm zamiast ich wymiarów należy podać odpowiedni symbol katalogowy.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)