Rynek żywnościowy - wykład, sem IV

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 707
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rynek żywnościowy - wykład, sem IV - strona 1 Rynek żywnościowy - wykład, sem IV - strona 2

Fragment notatki:

RYNEK ŻYWNOŚCIOWY
W ostatnich latach na rynku żywnościowym pojawiło się wiele nowych typów produktów, określanych jako żywność:
-wygodna, gotowa do spożycia (lub bardzo prostego i szybkiego przygotowania)
-minimalnie przetworzona
-funkcjonalna (nazywana czasami projektowaną)
-zdrowa, bezpieczna
-autentyczna
-ekologiczna (organiczna)
-specjalnego przeznaczenia
-nowa
Wymagania co do żywności funkcjonalnej:
PODSTAWOWE:
-Naturalność- żywność funkcjonalna nie może występować w postaci tabletek, kapsułek ani innej formie uzupełniającej dietę.
-ma postać żywności Konwencjonalnej hamowanie zmian degeneracyjnych ustroju lub działanie lecznicze w niektórych schorzeniach
-wykazywanie pozytywnego pod względem naukowym działania na organizm
-stanowienie właściwej diety w specyficznych stanach chorobowych
Ze względu na sposób otrzymywania produkty zaliczane do żywności funkcjonalnej można podzielić na:
-naturalne (tradycyjne)
-z dodatkiem składnika bioaktywnego
-po usunięciu składnika niepożądanego
-zawierające jeden lub więcej składników zmodyfikowanych
-łączącej dwie lub więcej spośród wyżej wymienionych cech
ŻYWNOŚĆ AUTENTYCZNA (AUTHENTIC FOOD)
-produkcja ma na celu uzyskanie produktu o jakości pożądanej przez konsumenta. Może to być np. szczególnie atrakcyjny produkt lokalny, typowy wyłącznie dla określonego kraju lub regionu
-istota produktu autentycznego sprowadza się do tego, aby pod względem zawartości podstawowego składnika, a także wyglądu, smaku, zapachu, konsystencji i innych charakterystycznych cech organoleptycznych był on identyczny z produktem- wzorcem, przygotowanym w tradycyjny sposób, tradycyjnymi technikami kulinarnymi, a zarazem wymagał minimum czasu i wysiłku w przygotowaniu praz odznaczał się trwałością w warunkach domowego przechowywania chłodniczego i zamrażalniczego.
NOWA ŻYWNOŚĆ
-Obejmuje wiele różnych, nieznanych wcześniej rodzajów artykułów spożywczych, od egzotycznych owoców, poprzez zdrową żywność (uzyskiwaną bez udziału środków chemicznych, po żywności genetycznie zmodyfikowaną).
-do tej grupy zalicza się środki spożywcze lub ich składniki zawierające albo uzyskane z organizmów genetycznie zmodyfikowanych, o nowej lub molekularnej, a także wyizolowane lub składające się z mikroorganizmów, grzybów albo roślin wodnych.
Po kilkunastu latach międzynarodowych negocjacji w lipcu 1999r. na sesji FAO/WHO, podczas prac komisji kodeksu żywnościowego (Codex Alimentanas Standard), zatwierdzono wytyczne dla produkcji, przetwórstwa, znakowania i marketingu żywności ekologicznej (organicznej).


(…)

… wytyczne dla produkcji, przetwórstwa, znakowania i marketingu żywności ekologicznej (organicznej).
USTAWA O ROLNICTWIE EKOLOGICZNYM
W Polsce zagadnienia rolnictwa ekologicznego są ujęte w Ustawie o rolnictwie ekologicznym z dnia 25 czerwca 2009r. (Dz. U. 09, nr 116, poz. 975)
Wskaźnik jakości żywieniowej INQ (INDEKS NUTRITIONAL QUALITY)
Wskaźnik INQ oblicza się dla poszczególnych składników odżywczych za pomocą wzoru, opracowanego prez HANSENA i in.
DODATEK DO ŻYWNOŚCI- oznacza każdą substancję (niezależnie od tego, czy ma ona wartość odżywczą) niespożywaną zwykle odrębnie oraz niebędącą zwykle charakterystycznym składnikiem żywności, a jej celowe dodanie do żywności w ciągu technologicznym, w trakcie wytwarzania, przetwarzania, przygotowania, oddziaływania, pakowania, transportu lub przechowywania prowadzi (lub doprowadzi) do tego, że substancja ta lub jej produkt staną się bezpośrednio lub pośrednio składnikami takiej żywności.
Z produkcją żywności pochodzenia zwierzęcego związanych jest bezpośrednio lub pośrednio wiele przepisów prawnych, m.in. takich jak: -Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287) z późniejszymi zmianami, tj. z dnia 25 czerwca 2007r…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz