Doradztwo agroturystyczne AGROTURYSTYKA - informacje ogólne, uwarunkowania prawne. Agroturystyka jest formą turystyki wiejskiej ściśle związaną z rolnictwem i funkcjonującym gospodarstwem rolnym. Agroturystyka może być zorganizowana w różny sposób, zawsze jednak obejmuje zakwaterowanie, a często również inne usługi turystyczne. Prowadzący gospodarstwo agroturystyczne mogą przyjąć dwie formy zakwaterowania : zakwaterowanie z obsługą bezpośrednio w gospodarstwie rolnym lub w jego pobliżu, zakwaterowaniu tylko na terenach należących do gospodarstwa (np. w domach, pojazdach kempingowych i na polach namiotowych), przy czym turysta sam się obsługuje.
W agroturystyce usługi noclegowe najczęściej oferuje się: w pokojach gościnnych, znajdujących się w tym samym budynku, w którym mieszkają właściciele gospodarstwa, w adoptowanym, albo nowo wybudowanym obiekcie mieszkalnym przy gospodarstwie, w domkach letniskowych, postawionych przy gospodarstwie, we własnych lub wynajmowanych przyczepach kempingowych, w namiotach. Osoby podejmujące działalność agroturystyczną osobiście, bez zatrudniania pracowników, nie mają obowiązku zgłaszania tej działalności do ewidencji gospodarczej. Mogą działalność tą traktować jako najem, albo jako uboczne zajęcie zarobkowe. Działalność ta może być również wykonywana wspólnie, przez rodzinę, pozostającą w jednym gospodarstwie. Zgodnie z ustawą z dnia 1 sierpnia 1997 o usługach turystycznych (Dz. U. nr 133 z dnia 29 października 97) nie wymaga zgłaszania do ewidencji gospodarczej wynajmowanie turystom przez rolników pokoi oraz miejsc na ustawienie namiotów w obrębie gospodarstwa, sprzedaż posiłków i świadczenie usług z tym związanych. Zarobek z działalności agroturystycznej musi stanowić dodatkowe źródło dochodu, co nie oznacza, że musi być ono niższe od dochodu zasadniczego. Podstawowym źródłem dochodu może być prowadzenie gospodarstwa rolnego, pobieranie renty lub emerytury, dochody ze stałej pracy zarobkowej, z innej działalności gospodarczej prowadzonej na własny rachunek, itd. Podstawowym źródłem dochodu nie może być pobieranie zasiłku dla bezrobotnych. Obowiązek zgłoszenia do ewidencji działalności agroturystycznej dotyczy tych, którzy zatrudniają pracowników, a także tych, którzy nie ograniczają się do najmu, a świadczą usługi i nie posiadają innego, podstawowego źródła dochodu - podjęcie takiej działalności zgłasza się w Urzędzie Statystycznym, gdzie uzyskuje się regon. Wszelkie rozliczenia podatkowe są załatwiane w Urzędzie Skarbowym. W przypadku usług agroturystycznych, całkowicie wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskiwane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych, położonych na terenach wiejskich, w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
(…)
…, w którym zlokalizowane jest gospodarstwo ofertę swoją można urozmaicać, proponując turystom na przykład: sprzęt pływający, jazdę konno, bryczką, saniami, kuligi, place zabaw dla dzieci, brodziki, baseny, warsztaty artystyczne, kursy komputerowe, naukę haftu, wykonywania kompozycji z korzeni, kwiatów i traw, rękodzieła, wczasy dla puszystych, wegetarian, naukę gry na pianinie, gitarze, rowery, wędki, sprzęt do grillowania, stawy rybne, sale kominkowe, siłownię, saunę, solarium, jacuzzi, stoły do tenisa, bilard, różnorodne gry, boiska do gry w piłkę, organizację wycieczek krajoznawczych, imprez okolicznościowych,
CDR w Brwinowie
Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie, wraz z Oddziałami w Krakowie, Poznaniu i Radomiu, rozpoczęło swoją działalność w dniu 1 stycznia 2005 r. w drodze przekształcenia…
…, pokazów, seminariów i konferencji oraz innych przedsięwzięć w zakresie rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich oraz rolnictwa ekologicznego; koordynowanie zadań w zakresie rolnictwa ekologicznego wykonywanych przez ośrodki doradztwa; upowszechnianie wyników badań naukowych w praktyce rolniczej. Centrum Doradztwa Rolniczego współpracuje ściśle z instytucjami administracji rządowej i samorządowej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)