Rynek papierów wartościowych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rynek papierów wartościowych - omówienie  - strona 1 Rynek papierów wartościowych - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Rynek papierów wartościowych - część rynku kapitałowego obejmująca wyłącznie transakcje długoterminowymi papierami wartościowymi, takimi jak: akcje, obligacje, opcje, jednostki uczestnictwa w funduszach powierniczych, a także innymi, specyficznymi dla danego kraju, dopuszczonymi przez właściwy organ (w Polsce - Komisję Papierów Wartościowych) do obrotu na tym rynku.
Rynek papierów wartościowych składa się z dwóch powiązanych wzajemnie segmentów: rynku pierwotnego, na którym dokonuje się emisji papierów wartościowych, i rynku wtórnego, na którym dokonuje się transakcji kupna-sprzedaży papierów wcześniej wyemitowanych. Wtórny rynek kapitałowy może mieć charakter zinstytucjonalizowany (zorganizowany) lub niezinstytucjonalizowany (niezorganizowany, wolny). W pierwszym przypadku obrót papierami wartościowymi odbywa się wyłącznie na giełdzie papierów wartościowych, w drugim możliwe są transakcje pozagiełdowe - bezpośrednie lub przy udziale biur maklerskich (wymaga to jednak emisji papierów wartościowych w formie materialnej).
Alternatywny Systemu Obrotu (ASO) - organizowana przez BondSpot S.A. jedna z platform obrotu systemu CATALYST.
Rynek obligacji Catalyst rozpoczął działalność 30 września 2009 r. Prowadzony jest na platformach transakcyjnych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. i BondSpot S.A. Catalyst tworzą cztery platformy obrotu. Dwie prowadzone przez GPW - w formule rynku regulowanego i ASO - na tych platformach jednostką transakcyjną jest jedna obligacja, oraz analogiczne dwa rynki BondSpot S.A., gdzie jednostka transakcyjna ma wartość co najmniej 100 tys. zł lub odpowiednio 100 tys. danej waluty obcej. Przedmiotem transakcji na rynku mogą być zdematerializowane obligacje, listy zastawne i inne dłużne instrumenty finansowe inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z zaciągnięcia długu, emitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego, wprowadzone do obrotu na rynku. Taka architektura Catalyst sprawia, że jest on dostosowany do emisji o różnych wielkościach i różnej charakterystyce, a także do potrzeb różnych inwestorów - hurtowych i detalicznych, instytucjonalnych i indywidualnych.
Członkiem Alternatywnego Systemu Obrotu organizowanym przez BondSpot S.A. w ramach CATALYST mogą zostać podmioty:
1) firma inwestycyjna, zawierająca transakcje na rachunek własny lub na rachunek klienta,
2) zagraniczna firma inwestycyjna nie prowadząca działalności maklerskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zawierająca transakcje na rachunek własny lub na rachunek klienta,
3) bank, o którym mowa w art. 70 ust. 2 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, zawierający transakcje na rachunek własny lub na rachunek klienta w zakresie instrumentów dłużnych emitowanych przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski oraz instrumentów dłużnych, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 5, oraz na rachunek własny w zakresie innych instrumentów dłużnych, z uwzględnieniem pkt 4,


(…)

… transakcji na rachunek własny.
Warunkiem rozpoczęcia działania w Alternatywnym Systemie Obrotu organizowanym przez BondSpot S.A. jest dokonanie wpłaty do funduszu zabezpieczającego rozliczanie transakcji zawartych w Alternatywnym Systemie Obrotu organizowanym przez BondSpot S.A. najpóźniej na dwa dni robocze przed datą rozpoczęcia działania. Fundusz zabezpieczający prowadzony jest przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Wpłaty do funduszu dokonuje Uczestnik lub inny podmiot, z którym Uczestnik podpisał umowę o rozliczanie transakcji zawieranych w Alternatywnym Systemie Obrotu organizowanym przez BondSpot S.A.
New Connect - Alternatywny system obrotu
Czym jest NewConnect NewConnect jest jednym z 10 rynków alternatywnych w Europie prowadzonych przez Giełdy będące członkiem Federacji Europejskich…
… na tym, że wejście na giełdę wymaga sporządzenia prospektu, co jest czynnością bardzo kosztowną. Dzięki temu alternatywne systemy obrotu oferują istotną możliwość pozyskania kapitału dla mniejszych spółek.
Co może stanowić przedmiot obrotu na New Connect?
Przedmiotem obrotu w alternatywnym systemie obrotu New Connect mogą być zdematerializowane akcje, prawa do akcji (PDA), prawa poboru, kwity depozytowe
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz