Rynek finansowy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rynek finansowy - omówienie - strona 1 Rynek finansowy - omówienie - strona 2 Rynek finansowy - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Rynek finansowy, segmenty rynku finansowego, różnica między rynkiem pieniężnym a kapitałowym.
Rynek finansowy:
-koncentruje popyt i podaż na kapitał,
-dokonuje się tu transakcji instrumentami finansowymi,
-posiadacz dowolnej formy kapitału ma możność jej zainwestowania,
-podmiot poszukujący kapitału otrzymuje szansę na zaspokojenie swoich potrzeb.
W zależności od okresu dysponowania środkami przez podmiot finansujący własną działalność oraz celów pozyskania środków możemy wyróżnić rynek pieniężny i kapitałowy.
Rynek pieniężny wykorzystywany jest do finansowania bieżącej działalności podmiotu. Tutaj zaciąga się kredyty i pożyczki krótkoterminowe. W celu uzyskania potrzebnego kapitału można też posłużyć się papierami wartościowymi o krótkim terminie zapadalności, takimi jak: weksle, czeki czy bony komercyjne.
Rynek kapitałowy jest segmentem rynku finansowego, który tworzą transakcje zawierane długoterminowymi instrumentami finansowymi, tzn. instrumentami o terminie realizacji dłuższym niż rok, przeznaczonymi na finansowanie inwestycji. Na rynek kapitałowy składają się m.in. rynek papierów wartościowych, rynek hipoteczny, rynek długoterminowych pożyczek bankowych.
Różnica między rynkiem pieniężnym a kapitałowym.
Rynek pieniężny- służy finansowaniu działalności bieżącej podmiotów. Zaciąga się tu kredyty i pożyczki krótkoterminowe oraz emituje krótkoterminowe papiery wartościowe. Rynek kapitałowy- służy finansowaniu działalności inwestycyjnej. Tworzą go transakcje długoterminowymi instrumentami finansowymi.
Rodzaje instrumentów finansowych występujących na rynku pieniężnym i kapitałowym.
Instrumenty finansowe - są to umowy, kontrakty między stronami, określające zależność finansową, w jakiej pozostają obie strony,
- przez inwestora instrumenty finansowe są klasyfikowane w aktywach bilansu,
- przez emitenta instrumenty finansowe są uwzględniane w pasywach bilansowych.
W wąskim ujęciu przez instrumenty finansowe rozumiemy dowody potwierdzające tytuł własności lub długu.
Instrumenty finansowe stanowią zespół narzędzi pieniężnych wykorzystywany przez różne podmioty do osiągania różnych celów w różnych dziedzinach życia gospodarczego, społecznego, w ramach różnych stosunków (transakcji) gospodarczych.
Instrumenty rynku pieniężnego są to:
Są to papiery wartościowe lub prawa majątkowe opiewające na wierzytelności pieniężne o terminie realizacji nie dłuższym niż rok, których wartość może być ustalana w każdym czasie. Maja one charakter wierzycielski i bezwzględnie obowiązujący termin wykupu.


(…)

… (akcje), o wysokim ryzyku (instrumenty pochodne),
- stopień płynności: o niskim poziomie płynności, o wysokim poziomie płynności.
Do podstawowych instrumentów rynku kapitałowego zaliczamy:
- akcje, prawa poboru i prawa do akcji,
- obligacje,
- listy zastawne,
- certyfikaty inwestycyjne,
- jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych,
- czasami także weksle i papiery komercyjne jeżeli maja charakter…
… takiego samego udziału w kapitale spółki.
Obligacja jest papierem wartościowym o charakterze wierzycielskim emitowanym w serii, w którym remitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatoriusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonych świadczeń, polegających na wykupie obligacji w odpowiednim czasie i na określonych warunkach.
Certyfikat inwestycyjny jest papierem wartościowym, będącym udziałem w funduszu inwestycyjnym, emitowanym przez fundusze inwestycyjne zamknięte i mieszane na okaziciela, jest niepodzielny reprezentuje równe prawa majątkowe.
Jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych nie sa papierami, wartosciowymi, ale odzwierciedlają prawa majątkowe, reprezentujące wierzytelność w stosunku do funduszu inwestycyjnego otwartego.
Listy zastawne - to dłużne papiery wartościowe, których podstawą sa wierzytelności banków hipotecznych zabezpieczone hipotekami lub gwarancja określonych instytucji (m.in. Skarb Państwa i NBP). Emitent listów- bank hipoteczny, zobowiązuje się wobec ich posiadacza do spełnienia określonego świadczenia pieniężnego - wypłaty odsetek i wykupienia samego listu w sposób i w terminach określonych w warunkach emisji.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz