Rozwój nietypowych form zatrudnienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozwój nietypowych form zatrudnienia - strona 1

Fragment notatki:

Rozwój nietypowych form zatrudnienia Prawo pracy przez lata swojego działania wykształciło pewne schematy i standardy dotyczące podstaw zatrudnienia(klasyczna praca jest na czas nieoznaczony, na pełnym etacie, wykonuje prace w zakładzie pracy). Obecnie bardzo rozszerza się sferę nietypowych form zatrudnienia: Terminowe umowy o pracę - pracodawcy są skłonni zatrudnić kogoś na określony czas, kiedy tylko go potrzebują, nie trzymają pracownika, który nie jest potrzebny, a także zmniejszają tym samym ryzyko personalne(jak ktoś się nie nadaje, to łatwiej go zwolnić)(najbardziej popularne wśród nietypowych form zatrudnienia). Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej - w niektórych przypadkach pracodawcy łatwiej jest wypożyczyć pracowników niż ich szkolić i wcielać do zespołu, a jednocześnie agencja ponosi wiele obowiązków pracodawcy(bo formalnie zatrudnia agencja). Eksterioryzacja prawa pracy - chodzi o wyjście ze świadczeniem pracy poza mury zakładu pracy. Praca może być wykonywana poza zakładem(dzięki rozwojowi technologii informatycznej lub technologii komunikacji na odległość(telepraca, praca na odległość, praca na dystans)
Warto pamiętać, że jest to cały czas więź pracownicza (oparta na stosunku pracy ze wszystkimi konsekwencjami) Zyskuje na znaczeniu zatrudnienie na podstawie innej niż pracownicza umowy cywilnoprawne (umowa o dzieło, umowa zlecenie) samozatrudnienie - sami prowadzą działalność i pracują dla niej. - dochodzi tutaj też do pewnych patologii(np. pracownik zakłada swoją firmę, i pracuje u pracodawcy jako niezależny podmiot(jest to tworzone w celu przeniesienia ryzyka na pracownika i ukrycia faktycznego stosunku pracy w celu ominięcia uciążliwych przepisów).
Mówi się także o globalizacji prawa pracy - czyli o identyfikacji pewnych interesów ponadnarodowych pracowników i przy tej okazji może, ale nie musi wzrosnąć rola Międzynarodowej Organizacji Pracy. Jaka jest przyszłość prawa pracy, czy można mówić o kryzysie? Z pewnością spojrzenie na stosunek pracy jest bardziej liberalne, a więc przyszłość prowadzi do kurczenia się prawa pracy na rzecz stosunków cywilnoprawnych. Nie oznacza to jednak zaniku prawa pracy, a obecne prace nad rekodyfikacją wskazują, że prawdopodobnie prawo pracy przetrwa, ale w zmienionej formule dostosowanej do nowych sytuacji na rynku.


(…)

…, kiedy tylko go potrzebują, nie trzymają pracownika, który nie jest potrzebny, a także zmniejszają tym samym ryzyko personalne(jak ktoś się nie nadaje, to łatwiej go zwolnić)(najbardziej popularne wśród nietypowych form zatrudnienia). Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej - w niektórych przypadkach pracodawcy łatwiej jest wypożyczyć pracowników niż ich szkolić i wcielać do zespołu, a jednocześnie agencja ponosi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz