Różnice między teologią a katechezą - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Różnice między teologią a katechezą - wykład - strona 1 Różnice między teologią a katechezą - wykład - strona 2

Fragment notatki:


Różnice między teologią a katechezą Element teologiczny (doktrynalny) Należy zwrócić uwagę na relacje między katechezą a teologią. Relacja ta zawiera pewne obciążenie, bo kiedyś dążono do podporządkowania działu katechezy całej katechezie.
Punktem wyjścia jest zwrócenie uwagi, że cel katechezy ma ścisłe odniesienia teologiczne. Teologia bowiem zakłada wiarę.
Związek między teologią a katechezą nawiązuje się na płaszczyźnie wiary
Różnica między Katechezą a Teologią: Katecheza jest zwiastowaniem orędzia a teologia rozumową refleksją nad orędziem.
Teologia posługuje się środkami spekulatywnymi do wnioskowania logicznego a katecheza ma bardzo silny rys dydaktyczno - wychowawczy, wykorzystuje osiągnięcia psychologii, pedagogiki i innych nauk humanistycznych.
Zadaniem katechezy jest budzenie pewności wiary (CT60), nie może jej burzyć przez dociekania na temat jakichś hipotez tak jakby były zdefiniowane przez kościół prawdy wiary Relacja między katechezą a teologią Funkcje teologii wobec katechezy: Teologia tworzy fundament katechezy. Teologiczny charakter ma już sama koncepcja i natura katechezy
Teologia określa treść katechezy - czym jest katecheza
Teologia weryfikuje katechezę (koncepcję katechezy i treść katechezy). Jest to funkcja negatywna tzn. kontroluje czy nie ma błędów teologicznych, ale nic nie narzuca. Funkcje jakie katecheza podejmuje wobec teologii: Katecheza podejmuje posługę tłumacza teologii. Jest to funkcja popularyzująca pewne treści teologiczne. Z funkcją tłumacza związana jest funkcja nauczania katechezy.
Katecheza ukazuje teologii problemy, którymi żyje świat. Droga podejmowania dialogu ze światem.
Katecheza domaga się tworzenia konstrukcji teologicznych, które są jednocześnie ortodoksyjne (budzą pewność wiary) i mają znaczenie egzystencjalne dla współczesnego człowieka Element egzystencjalny w katechezie Element egzystencjalny Zwrot antropologiczny w katechezie pod wpływem takiego zwrotu w teologii, potwierdzony na Soborze Watykańskim II przez K. Rahnera.
Element egzystencjalny budzi motyw wiary a zwłaszcza pokazuje, że orędzie jest konkretnie skierowane do człowieka.
Żeby treści religijne były treściami interesującymi potrzebne jest ukazanie, że wiara odpowiada na ich problemy, z którymi sami nie mogą sobie poradzić.
Element egzystencjalny poprzedza niejako proces katechezy bo wiąże słuchaczy z treściami orędzia.
Doświadczenia do których odnosi się katechezy są różnorakie, wiążą się z bezpośrednimi kwestiami życiowymi, pytaniami uczniów (pytania katechizowanych to też doświadczenia szkolne).


(…)


Element egzystencjalny wyraża: 1. pytanie o sens życia 2. Doświadczenie stworzonego świata 3. Kulturę - człowiek żyje prawdziwym życiem ludzkim dzięki kulturze
MOJE
_ winna się wiązać z życiem człowieka, nie chodzi tylko o moralność, ale taż o wyznawanie wiary
_problem naszych czasów, problem rozdwojenia między wyznaniem wiary a życiem
_potrzeba ukazania, że wiara staje się odpowiedzią na problemy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz