To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Różne spojrzenia na opinie publiczną Podejście krytyczne- stan opini publilicznej jest niedobry, ale należy opinie publiczną odtworzyć, stworzyć na nowo
Podejście ironiczne- zgadze się z podjeściem krytycznym z tym, że stan rzeczy jest zły, opinia publiczna jest w stanie rozkładu, ale wyciąga odmienne wnioski. Podejście krytyczne uważa, że opinie publiczną należy reaktywować, pobudzić. A podejście ironiczne uważa, że opinia publiczna jest mało znacząca. Lippmann - w książe „opinia publiczna“ używa pojęcia stereotyp. Słowo „stereotyp“ pochodzi z produkcji prasy. Lippmann przeniósł to słowo. Uważa, że mamy obrazy w głowach. Autor twierdził, że opinia publiczna zbudowana ze stereotypów, czyli jest ignorancka, schematyczna, nie nadaje się do rządzenia. Obywatele nowoczesnego społeczeństwa są biernymi, niezainteresowanymi ignorantami, nie warto ich pytać o zdanie. Istnieje mit poinformowanego obywatela. Istnieje także mit opinii publicznej. Według Lipmanna te mity powinny być zdekonstruowane. Według autora nowoczesne państwa powinny być zarządzane przez elity, które mają pojęcie na temat rządów. Dewey - główny przeciwnik Lippanna. Luhmann - socjolog niemiecki, twórca teorii systemów. Podstawowym zołożeniem teorii systemów jest stwierdzenie, że rozwój społeczny polega na różnicowaniu systemów. Rozwój społeczny polega na tym, że odrożniają się od siebie poszczególne systemu społeczne. Modernizacja, rozwój nowoczesnych społeczeństw polega na wyrożnicowaniu sie rożnych społeczeństw np. Odróżnianie się systemu politycznego i religijnego (władza świecka od papieskiej); nauka różni się religii, od potocznych przekonań; gospodarka posługuje się swoimi kodami. Każdy z tych systemów posiada swój kod. Na tym polega rozwój, że systemu się różnią, my musimy nauczyć poruszania się po poszczególnych systemach. Drugim element: kształtowanie się systemów. Bazowa zasada to samorozwóju. Obserwacja samego siebie, przekazywanie infrmacji dotyczących samego siebie. Trzeci element: w bardzo złożonych systemach nikt nie jest w stanie wykonać pełnej obserwacji wszystkich inforamcji. Opinia publiczna jest oberwacją drugiego rzędu. Nikt nie jest w stanie obserwować własnego systemu po to służy opinia publiczna. System cen, giełd można oberwować system gospodarczy. W polityce wykorzystuje się badania opinii publicznej. Opinia publiczna rozumiana w sposób sceptyczny nie jest doniosłym tworem który wyraża wspólną opinią. Badania są potrzebne elitom. Badania to fikcja, iluzja, nie potrzebna nikomu. Twarda rzeczywistość walka o władze, dlatego system polityczny musi mieć narzędzie, które będzie sprawowało funkcje obserwacji drugiego rzędu.
(…)
… ma teraz inny charakter. Opinia publiczna: olbrzymia ilość społeczeństwa jest zainteresowana swoimi sprawami, a jednocześnie społeczeństwo jest ustawicznie sądowane, odpytywane. To zjawiska które idą w parze, napędzają siebie. Opinia publiczna szkodliwa iluzja. Milcząca większość(praca, samochód, wakacje i to koniec nie ma zainteresowania sprawami pubicznymi) Z tego nie ma wyjścia, dlatego, że cywilizacja zachodnia…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)