Główne koncepcje opinii publicznej i ich odmiany-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 546
Wyświetleń: 1421
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Główne koncepcje opinii publicznej i ich odmiany-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Główne koncepcje opinii publicznej i ich odmiany
Opinia publiczna to reakcja zbiorowości ludzkich na działania polityczne i społeczne, wyrażany publicznie stan świadomości owych zbiorowości. Dotyczy spraw ważnych dla społeczeństwa, często kontrowersyjnych. Jest zmienna, może ulec zmianom nawet w krótkim okresie.
W rozumieniu potocznym reakcja czy świadomość jest utożsamiana z wyrażającymi ją ludźmi. W takim rozumieniu opinia publiczna to po prostu społeczeństwo, jego część dorosła, posiadająca prawa wyborcze, aktywna politycznie. Główne koncepcje opinii publicznej:
afirmatywny - optymistyczne przekonanie na temat opinii publicznej. Opinia publiczna wywiera wpływ na władzę. Obywatele nie są bierni. Chcą uczestniczyć w domenie publicznej.
Krytyczny - przekonanie o tym, że opinia publiczna ukształtowała się w dobie oświecenia, ale później ta obywatelska opinia publiczna uległa degradacji, rozpadowi. Społeczeństwo stało się konsumpcyjne.
ironiczny - opinia publiczna praktycznie jest w rozsypce, może nawet nie istnieje i nie powinna być odtwarzana, bo tak naprawdę nigdy nie istniała. W. Lippmann - krytyk opinii publicznej, twierdził, że większość społeczeństwa to bierna masa, która nie ma pojęcia o przemianach społecznych, systemach politychnych itd. W związku z tym pytanie ludzi o opinię jest błędem. Nowoczesne społeczeństwa powinny być zarządzane przez elity, ludzi którzy mają pojęcie o polityce. Odpytywanie społeczeństwa jest szkodliwe. Nowoczesne społeczeństwo opiera się na dwóch mitach: mit obywatela poinformowanego - większość z nas wie o co chodzi, gdy się wypowiada na tematy polityczne, ale tak naprawdę to fikcja! W. Lippman - krytyk opinii publicznej twierdził, że większość społeczeństwa to bierna masa, która nie ma pojęcia o przemianach społecznych, systemowych i politycznych. W związku z tym pytanie ludzi o opinię jest błędem. Nowoczesne społeczeństwa powinny być zarządzane przez elity. Ludzi którzy mają pojęcie o polityce. Odpytywanie społeczeństwa jest szkodliwe. Nowoczesne społeczeństwo opiera się na micie: mit obywatela poinformowanego - większość z nas wie, o czym mówi, gdy wypowiada się na tematy polityczne, ale tak naprawdę to fikcja. Schemat rozwoju opinii publicznej:
opinia publiczna musi zostać wytworzona i to w określonych warunkach, niezależnie od nacisków ekonomicznych. Powinna być ukształtowana w autonomicznych sferach społecznych: wiece, manifestacje, stowarzyszenia itd.
opinia publiczna musi być publicznie znana, to co ludzie ustalają w toku debaty musi być jawne, ale nie sterowane.
Władza powinna uwzględniać opinię publiczną, opinia publiczna sprawdza władzę, ocenia, chce mieć wpływ na decyzję, które maja być dopiero podjęte. Władza powinna czuć się w pewnym sensie naga.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz