Różne koncepcje zła w zależności od kultury i światopoglądu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Różne koncepcje zła w zależności od kultury i światopoglądu - strona 1

Fragment notatki:


I.Różne koncepcje zła i poszukiwanie różnych sposobów uwolnienia się od niego w zależności od kultury i światopoglądu Zło Przyczyna zła Sposób uwolnienia się od zła Kosmiczne
Zwłaszcza u ludów pierwotnych, utożsamiano je z siłami natury. Przyczyna: gniew bożka, najczęściej utożsamiany z siłami przyrody, lub walka między bożkami.
Dary, ofiary składane bożkom, magia, rytuały oczyszczające Etyczno- moralne
wyjaśnienie racjonalne, rozumowe, nieporządek etyczny, moralny jest przyczyną tego zła. Ma swój początek w nieświadomości, nie oświeceniu ludzi.. Inne przyczyny to błędne struktury społeczno polityczne, choroby psychiczne, zboczenia.
Formowanie świadomości etyczno moralnej, reforma niesprawiedliwych struktur społecznych, leczenie-psychoterapia, edukacja, uświadamianie Egzystencjalne
Przyczyna zła metafizyczna - zło tkwi w bycie. Np. gnoza, manicheizm, istnieje zły duch który rządzi światem, niedoskonałość ewolucji. Egzystencjaliści francuzcy: życie jako takie nie ma sensu, zło tkwi w samym życiu człowieka.
Dla gnostyków niemożliwa była ucieczka od materii, ale nią pogardzano( np. małżeństwem) w drugim przypadku była współpraca z szatanem, by nic złego mi nie zrobił. Dla gnostyków francuskich jedyne rozwiązanie to samobójstwo.
Według objawienia
Przyczyna zła to grzech człowieka, pośrednio szatan kusiciel.
Odkupienie które przynosi Chrystus, a ze strony człowieka przyjęcie tego odkupienia i nawrócenie się. Chrystus daje ostateczne uwolnienie się - człowiek jest niewystarczający. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz