Chrystologia prawosławna i protestancka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Chrystologia prawosławna i protestancka - strona 1 Chrystologia prawosławna i protestancka - strona 2

Fragment notatki:


CHRYSTOLOGIA PRAWOSŁAWNA Kościół prawosławny szczególnie podkreśla tajemnicę wcielenia - samo wcielenie wystarczyłoby do zbawienia. Teologia prawosławia jest teologią apofatyczną - tzn. zbyt wiele nie można powiedzieć, bo Bóg pozostaje tajemnicą. Nauki o Bogu szukamy w ikonach i w liturgii prawosławnej. Ikonostas, tzn. ściana oddzielająca miejsce sprawowania liturgii od ludzi, na niej jest umieszczonych siedem ikon: narodziny Jezusa, chrzest w Jordanie, przemienienie na Górze Tabor, zapowiedź królestwa, ikona krzyża, ikona zmartwychwstania i ikona wniebowstąpienia.
CHRYSTOLOGIA PROTESTANCKA Co nowego wniósł Luter do chrystologii?
Odrzucił metodę scholastyczną, wprowadził swoje kilka zasad, wychodząc od zasady "tylko Pismo" odrzucił tradycję, ale nie odrzucił nauki pierwszych Soborów. Ważne dla protestantów jest pytanie "Kim Chrystus jest dla mnie?" Jest to ujęcie praktyczne. Podstawowym tekstem jest Flp2, 5-11 („To dążenie niech was ożywia; ono też [było] w Chrystusie Jezusie. On to, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku Ojca chwale Boga) . Teologia krzyża, zarzut przeciwko katolikom, że uprawiają "teologię chwały" a zapominają o Chrystusie cierpiącym. Męka, śmierć są centrum zainteresowania protestantów. I.Różne koncepcje zła i poszukiwanie różnych sposobów uwolnienia się od niego w zależności od kultury i światopoglądu
Zło Przyczyna zła Sposób uwolnienia się od zła Kosmiczne
Zwłaszcza u ludów pierwotnych, utożsamiano je z siłami natury. Przyczyna: gniew bożka, najczęściej utożsamiany z siłami przyrody, lub walka między bożkami.
Dary, ofiary składane bożkom, magia, rytuały oczyszczające Etyczno- moralne
wyjaśnienie racjonalne, rozumowe, nieporządek etyczny, moralny jest przyczyną tego zła. Ma swój początek w nieświadomości, nie oświeceniu ludzi.. Inne przyczyny to błędne struktury społeczno polityczne, choroby psychiczne, zboczenia.
Formowanie świadomości etyczno moralnej, reforma niesprawiedliwych struktur społecznych, leczenie-psychoterapia, edukacja, uświadamianie Egzystencjalne
Przyczyna zła metafizyczna - zło tkwi w bycie. Np. gnoza, manicheizm, istnieje zły duch który rządzi światem, niedoskonałość ewolucji. Egzystencjaliści francuzcy: życie jako takie nie ma sensu, zło tkwi w samym życiu człowieka.


(…)

…) w drugim przypadku była współpraca z szatanem, by nic złego mi nie zrobił. Dla gnostyków francuskich jedyne rozwiązanie to samobójstwo.
Według objawienia
Przyczyna zła to grzech człowieka, pośrednio szatan kusiciel.
Odkupienie które przynosi Chrystus, a ze strony człowieka przyjęcie tego odkupienia i nawrócenie się. Chrystus daje ostateczne uwolnienie się - człowiek jest niewystarczający. …
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz