Roszczenia o wydanie spadku

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1519
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Roszczenia o wydanie spadku - strona 1 Roszczenia o wydanie spadku - strona 2 Roszczenia o wydanie spadku - strona 3

Fragment notatki:

Treść roszczenia o wydanie spadku Uprawniony może żądać wydania przedmiotów, które wchodzą w skład spadku - w istocie zatem roszczenie to podobne jest do roszczenia windykacyjnego , ale ma inną podstawę prawną. Obok roszczenia głównego uprawniony może dochodzić także innych roszczeń lub w przypadku niemożliwości zaspokojenia roszczenia głównego - roszczeń odszkodowawczych o charakterze zastępczym. Powód we wniosku powinien określić przedmioty wchodzące w skład spadku tak aby można było takie orzeczenie wykonać - w tym celu może zażądać od pozwanego, aby ten przedstawił spis przedmiotów należących do spadku, które nabył w posiadanie.
Roszczenie o ochronie dziedziczenia można podnieść po spełnieniu dwóch przesłanek: Przedmioty, które są objęte żądaniem należą do spadku - w chwili otwarcia spadku były we władaniu spadkodawcy(szerokie rozumienie - własność, ograniczone prawo rzeczowe, posiadanie samoistne lub zależne). Spadkobierca nie musi udowadniać jednak tytułu prawnego jakim dysponował spadkodawca(władanie może zatem być bez tytułu). Doktryna uznaje także, że w zakres spadku wchodzą także przedmioty(tj. rzeczy, wartości majątkowe itp.), które osoba władająca spadkiem uzyskała po otwarciu spadku, ale w związku ze składnikami spadku(np. uzyskanie świadczenia od dłużnika spadkodawcy). Przedmioty znajdują się we władaniu pozwanego albo też przez niego lub u niego zostały utracone .
Ciężar dowodu przesłanek spoczywa na powodzie , czyli rzeczywistym spadkobiercy występującym o ochronę, ale nie musi od udowadniać prawa spadkodawcy do poszczególnych przedmiotów (jest to znaczne ułatwienie). Powód musi także przede wszystkim udowodnić, że jest spadkobiercą - w zasadzie dopuszczalne są wszelkie dowody, ale w praktyce najlepiej jest jeśli posiada stwierdzenie nabycia spadku - jeżeli jednak osoba władająca spadkiem posiada stwierdzenie nabycia spadku, to powód może je obalić jedynie w odpowiednim trybie dla zmiany orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku (przepisy te stosuje się odpowiednio do poświadczenia dziedziczenia).
Pozwany może się bronić poprzez: Domniemanie wynikające ze stwierdzenia nabycia spadku lub poświadczenia dziedziczenia .
Jeśli nie ustalono dziedziczenia to może udowadniać swoje prawa na ogólnych zasadach każdym dowodem. Może podnosić, że poszczególne przedmioty nie należą do spadku .
Może podnieść, że nabył przedmioty przez zasiedzenie .
Roszczenia uzupełniające Obok roszczenia o wydanie spadku, spadkobiercy rzeczywistemu przysługują także inne roszczenia : O wynagrodzenie za korzystanie z przedmiotów należących do spadku

(…)

… rzeczywistemu przysługują także inne roszczenia:
O wynagrodzenie za korzystanie z przedmiotów należących do spadku.
O zwrot pożytków lub zapłatę ich równowartości.
Odszkodowanie z powodu zużycia, uszkodzenia lub utraty przedmiotów. Osobie, która dotychczas władała spadkiem mogą przysługiwać roszczenia:
O zwrot nakładów na przedmioty należące do spadku - na zabezpieczenie roszczeń przysługuje prawo zatrzymania
… niż w terminie 10 lat, ale jest to właściwie wtórna konsekwencja wcześniejszej utraty statusu rzeczywistego spadkobiercy - jest to związane z upływem innych terminów zawitych, np.:
Rzeczywisty spadkobierca nie wniósł o unieważnienie testamentu sporządzonego pod wpływem groźby w terminie 3 lat, mimo, ze groźbie wiedział - po 3 latach nie może już podnieść zarzutu nieważności testamentu(a zatem traci w istocie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz