RODZAJE ZASTAWU

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1449
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
RODZAJE ZASTAWU - strona 1 RODZAJE ZASTAWU - strona 2

Fragment notatki:

RODZAJE ZASTAWU: A. Zasada: UMOWNY 1) RĘCZNY ( PIGNUS ), Ustanowienie następuje przez umowę, której stronami są: - wierzyciel - właściciel rzeczy- niekonieczne dłużnik, może być to osoba trzecia, bo wierzycielowi jest wszystko jedno, z czyjej rzeczy się zaspokoi, tylko z jakiej ( ROZSZCZEPIENIE DŁUGU ). Zasada: Art. 307- realny charakter- musi nastąpić wydanie rzeczy, - zastawnikowi, - osobie trzeciej, na którą strony się zgodziły Wyjątek: konsensualny - jeśli rzecz znajduje się w dzierżeniu zastawnika. Taki zastaw nie odgrywa istotnej roli gospodarczej. Jeśli już ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to jeśli ustanowi zastaw na warsztacie produkcyjnym, to nie będzie miał środków, by spłacić dług. Czy np. bank, który przejmowałby władanie tysięcy rzeczy zastawionych. 2) REJESTROWY - podlega odrębnym przepisom- Art. 308 odsyła do ustawy o zastawie rejestrowym. Konieczna jest umowa: - musi mieć formę pisma zwykłego ad solemnitatem, - ma charakter realny, bo konieczny jest wpis do rejestru zastawów ( wydanie rzeczy nie jest obligatoryjne, może nastąpić, aczkolwiek i tak w praktyce do niego nie dochodzi ). Początkowy był rejestrowy zastaw bankowy- wydanie rzeczy było zastąpione wpisem do rejestru bankowego, za to dłużnicy znów prześcigali się w wymyślaniu sposobów na ukrywanie faktu, że rzecz jest przedmiotem zastawu. Funkcjonuje też zastaw na pojazdach mechanicznych- obowiązek stempla w dowodzie rejestracyjnym, ale również zdarzają się przypadki oszustw. Natomiast rejestr zastawów funkcjonuje w systemie informatycznym dla całej Polski. B. USTAWOWY ( Art. 326 )- stosuje się odpowiednio przepisy o zastawie umownym- powstaje w następujących wypadkach - Art. 670- wynajmującemu przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te nie podlegają zajęciu- dla zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, - Art. 850- utrzymującemu zarobkowo hotel lub podobny zakład przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach wniesionych dla zabezpieczenia należności za mieszkanie, utrzymanie i usługi dostarczone osobie korzystającej z usług hotelu lub podobnego zakładu, jak również dla zabezpieczenia roszczenie o zwrot wydatków, - Art. 41 ordynacji podatkowej- na rzeczach ruchomych podatnika- zabezpieczenie wierzytelności Skarbu Państwa/jednostek samorządu terytorialnego, - Art. 47 ustawy o łączności- zastaw na przesyłkach pocztowych przysługujący Poczcie Polskiej ( normalnie przesyłka pocztowa w ogóle nie może być obciążona zastawem ).

(…)

… co do gatunku (jeżeli w umowie zostanie określona ich ilość i sposób wyodrębnienia), zbiór rzeczy lub praw stanowiących całość gospodarczą, wierzytelności, prawa na dobrach niematerialnych, prawa z papierów wartościowych.
Art. 8 - Obciążenie rzeczy zastawem rejestrowym pozostaje w mocy bez względu na zmiany, którym może ona ulegać w toku przetwarzania, a w razie połączenia lub pomieszania rzeczy obciążonej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz