rodzaje wypowiedzen - omówienie (Isem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 581
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
rodzaje wypowiedzen - omówienie (Isem) - strona 1 rodzaje wypowiedzen - omówienie (Isem) - strona 2 rodzaje wypowiedzen - omówienie (Isem) - strona 3

Fragment notatki:

ART.30 § 1 - UMOWA BEZ WYPOWIEDZENIA
pojęcie rozwiązania bez wypowiedzenia dotyczy obu stron stosunku pracy.
Przepis art.55§1 1 poszerza stosowanie tego prawa przez pracownika, pojawił się dopiero 15 lat temu.
Pracownicy niezmiernie rzadko korzystają z tej możliwości. Ustawodawca dopuszcza rozwiązania umowy za wypowiedzeniem zarówno przez pracownika jak i pracodawcę.
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracodawcę.
Art. 52 i art.53 KP, zróżnicowane przesłanki, 2 formy rozwiązania umowy:
-z winy pracownika
-bez winy pracownika
Z uwagi na brutalny skutek oświadczenia woli ustawodawca wyszedł z założenia, że uwarunkowanie tego oświadczenia woli musi być bardziej precyzyjne niż wypowiedzenia.
Jest to nadzwyczajny sposób zwolnienia pracownika -ważne jest skonkretyzowanie przesłanek.
Porównując do rozwiązania z wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia nieważne jakiej umowy dotyczy zawsze mus być spełniona przesłanka. Niezależnie jaką umowę rozwiązujemy zawsze musi być wskazana być przyczyna tego zwolnienia.
A zatem istotna różnica przy wypowiedzeniu dotyczyła tylko umowy na czas nieokreślony.
WINA PRACOWNIKA Art. 52 § 1 - ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków, wystarczy naruszenie jednego obowiązku. np. sam fakt nie przyjścia do pracy, bez usprawiedliwienia.
Aby spełniona była ta przesłanka muszą być spełnione 2 elementy:
-naruszony podstawowy obowiązek [wykonywanie poleceń, stawianie się w pracy] w kodeksie nie ma generalnie katalogu podstawowych obowiązków, a zatem dopiero ocena charakteru zatrudnienia, może się łączyć z podstawowymi obowiązkami
np. art.211 przestrzeganie przepisów i przestrzeganie zasad bhp → obowiązek podstawowy
-obowiązek musi być naruszony w sposób ciężki - SN łączy z winą pracownika, z charakterem winy, jej rodzajem. Tę winę rozumiemy karnistycznie - moje nastawienie wobec obowiązków jest nieprawidłowe [zamiar bezpośredni, ewentualny, - chce naruszyć bądź się godzę; niedbalstwo bądź lekkomyślność] - jaki miał stosunek do swoich obowiązków. SN mówi że ciężkie naruszenie ma miejsce wtedy gdy istnieje wina umyślna, bądź gdy można mu postawić zarzut rażącego niedbalstwa.
Tylko i wyłącznie rodzaj winy w stopniu rażącym pozwala przyjąć że takie naruszenie obowiązku podstawowego jest naruszeniem ciężkim.
Zawsze trzeba oceniać czy był to obowiązek podstawowy i jaki był to rodzaj i forma winy. Przesłanka najogólniejsza. Każdorazowo pracodawca musi wskazać jaki obowiązek został naruszony i dlaczego uważa że było to naruszenie ciężkie.

(…)

… stosunku pracy. Aby spełniona była każda z tych przesłanek trzeba pilnować czy to skazanie nie odnosi się do czynu popełnionego wcześniej.
Kolejny warunek → nie ma przestępstwa bez wyroku skazującego. Równolegle z wyrokiem skazującym jest oczywistość. PRZESTĘPSTWO UNIEMOŻLIWIAJĄCE DALSZE ZATRUDNIENEI PRACOWNIKA NA DANYM STANOWISKU Mamy to przestępstwo łączyć z rodzajem pracy, którą wykonuje. np. skazanie…
… są wliczany do okresu zasiłkowego - zasiłek chorobowy. O prawie do świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz Orzecznik ZUS.
Tylko przez okres 3 miesięcy pracownik ma zagwarantowane wynagrodzenie. Gdyby pracownik nie otrzymał tego świadczenia [182 dni choroby] jeżeli nie odzyska zdolności w najbliższych dniach - lekarz orzeknie niezdolność do wykonywania pracy → tym samym brak świadczenia.
Przyznanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz