Ustanie stosunku pracy - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 588
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ustanie stosunku pracy - wykład - strona 1 Ustanie stosunku pracy - wykład - strona 2

Fragment notatki:

USTANIE STOSUNKU PRACY - a) wygaśnięcie b) rozwiązanie
Wygaśnięcie stosunku pracy jest to takie jego ustanie, które jest spowodowane zdarzeniami prawnymi. Rozwiązanie stosunku pracy następuje na podstawie oświadczeń woli (czynności prawnych).
Rozwiązanie stosunku pracy: a) dwustronne (porozumienie stron)
b) jednostronne (wypowiedzenie, rozwiązanie bez wypowiedzenia): * przez pracownika i pracodawcę (wypowiedzenie) * przez pracownika i przez pracodawcę (z winy i bez winy pracownika) (bez wypowiedzenia) / a) z upływem czasu na jaki umowa została zawarta
b) z zakończeniem prac określonych w umowie (art. 30) /
a) w drodze wypowiedzenia zmieniającego, a więc przez odrzucenie przez pracownika zaproponowanych zmienionych warunków /
a) za uprzedzeniem
Wygaśnięcie stosunku pracy - zdarzeniami powodującymi ustanie stosunku pracy są: a) śmierć pracownika: zawsze powoduje wygaśnięcie stosunku pracy. Stosunek pracy ma charakter osobisty, co m. in. oznacza, że nikt nie może wstąpić do stosunku pracy po stronie pracowniczej. Stosunek pracy wygasa, ale ze śmiercią powstają stosunki prawne o charakterze majątkowym pomiędzy pracodawcą a najbliższą rodziną pracownika. Osoby te mają prawo do odprawy pośmiertnej, wypłaty zaległego wynagrodzenia za pracę, ekwiwalentu grobowego i inne.
Prawo do tych świadczeń mają członkowie rodziny pracownika, którym przysługuje prawo do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku. Jest ono w częściach równych. Jeśli osób tych brak, wszystkie te należności podlegają dziedziczeniu.
b) niektóre przypadki śmierci pracodawcy: chodzi o pracodawcę, który jest osobą fizyczną. Jeśli spadkobiercy wstąpią w miejsce dotychczasowego pracodawcy, stosunek pracy nie ulega wygaśnięciu, następuje jego kontynuacja na zasadzie przejścia zakładu pracy (art. 23).
c) upływ 3-miesięcznej nieobecności pracownika tymczasowo aresztowanego : tymczasowe aresztowanie jest z punktu widzenia prawa okresem ochronnym, w czasie którego pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, może ją natychmiast rozwiązać, jeśli tymczasowo aresztowany dopuścił się przestępstwa na szkodę swojego pracodawcy. d) nie zgłoszenie przez pracownika zatrudnionego na podstawie wyboru powrotu do poprzedniej pracy po rozwiązaniu stosunku pracy z wyboru: Jeśli pracownik zatrudniony na podstawie wyboru uzyskał u poprzedniego pracodawcy urlop bezpłatny, to może powrócić do tego pracodawcy, jeśli w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru zgłosi zamiar (gotowość) podjęcia pracy. Jeśli tego nie uczyni, wówczas ten stosunek pracy wygasa.
e) nie zgłoszenie się przez pracownika do pracy w określonym terminie po zakończeniu zasadniczej służby wojskowej: jeśli żołnierz po odbyciu służby wojskowej nie zgłosi zamiaru kontynuowania pracy, stosunek pracy w tym zakładzie wygasa.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz