Rodzaje stosunków pracy i umów o pracę-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 875
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje stosunków pracy i umów o pracę-opracowanie - strona 1 Rodzaje stosunków pracy i umów o pracę-opracowanie - strona 2 Rodzaje stosunków pracy i umów o pracę-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Stosunkiem pracy w rozumieniu przepisów prawa pracy jest tylko taki stosunek prawny, który zachodzi pomiędzy dwoma podmiotami, z których jeden nazywany jest pracodawcą, a drugi pracownikiem. Stosunkiem pracy nazywamy stosunek prawny, którego treścią jest obowiązek świadczenia przez pracownika określonej pracy za wynagrodzeniem. Na podstawie i w ramach tego stosunku pracownik zobowiązuje się świadczyć pracę określonego rodzaju, osobiście i w sposób ciągły, powtarzający się, na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy. Pracodawca natomiast zobowiązuje się zatrudnić tegoż pracownika za wynagrodzeniem. Kodeks pracy w art. 22 § 1 k.p. stanowi: „Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązany jest do wykonania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem”.
Stosunek pracy ma charakter zobowiązaniowy dwustronny. Oznacza to, że  zarówno pracodawca, jak i pracownik występują wobec siebie równocześnie w roli wierzyciela i dłużnika. Z jednej strony pracodawca ma prawo żądać od pracownika świadczenia pracy, pracownik zaś ma obowiązek tę pracę świadczyć. Z drugiej strony pracownik może żądać zapłaty umówionego wynagrodzenia, a pracodawca musi to wynagrodzenia zapłacić.
Podmiotami tego stosunku są:
pracodawca - jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników (art. 3 k.p.),
pracownik - osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 k.p.). Pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat. Na warunkach określonych w dziale dziewiątym kodeksu pracy pracownikiem może być również osoba, która nie ukończyła 18 lat (art. 22 § 2 k.p.).
Do powstania stosunku pracy dochodzi wówczas, gdy pracownik i pracodawca złożą zgodne oświadczenia woli o tym, że chcą nawiązać ze sobą stosunek pracy.
Stosunek pracy posiada kilka cech charakterystycznych, pozwalających odróżnić go  od innych stosunków prawnych, których przedmiotem jest także świadczenie pracy (chodzi tutaj zwłaszcza o umowy prawa cywilnego, a w szczególności umowy zlecenia oraz umowy o dzieło). Do szczególnych cech stosunku pracy zalicza się przede wszystkim:
konieczność osobistego świadczenia pracy przez pracownika - nie można świadczyć pracy w ramach stosunku pracy za pośrednictwem innej osoby. Praca musi być wykonywana przez tę osobę, która się do jej wykonywania bezpośrednio zobowiązała,
odpłatność pracy - pracownikowi należy się wynagrodzenie odpowiednie do rodzaju, ilości i jakości wykonywanej pracy. Niedopuszczalne jest świadczenie pracy nieodpłatnie,


(…)

… przełożonego dotyczącego organizacji i przebiegu całego procesu pracy. W praktyce oznacza to prawo pracodawcy do wyznaczania pracownikowi zadań oraz określania sposobu ich wykonania, wskazywania miejsca i czasu wykonywania pracy, jak również określania sposobu zachowania się pracowników w pracy (np. obowiązek przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pobierania i zdawania narzędzi, poddania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz