Rodzaje łączników-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 567
Wyświetleń: 2464
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje łączników-opracowanie - strona 1 Rodzaje łączników-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Rodzaje łączników: łączniki personalne - in. podmiotowe; elementy stanu faktycznego związane są z podmiotami;
łączniki przedmiotowe - tworzone w oparciu o 3 rodzaje relacji: (1) związek między daną rzeczą a obszarem prawnym; (2) związek między czynnością a danym obszarem prawnym; (3) związek pomiędzy innym niż oświadczenie woli zdarzeniem prawnym a danym obszarem prawnym (delikty).
Ad. 1
Przykładowe łączniki personalne to:
Łącznik obywatelstwa (prawa ojczystego) - lex patriae ;
Łącznik miejsca zamieszkania - lex domicili ;
Łącznik miejsca pobytu, gdy chodzi o osoby fizyczne (nie stosowany w Polsce);
Łącznik siedziby osoby prawnej;
Łącznik rejestracji osoby prawnej;
Łącznik tzw. teorii kontroli wpływów.
Charakterystyka:
W Polsce dominuje łącznik prawa ojczystego. Zawsze prawo wewnętrzne danego państwa określa kwestię obywatelstwa. W kontekście tego łącznika pojawia się problem apatrydów i osób o podwójnym lub wielorakim obywatelstwie. Art. 2 ustawy o prawie prywatnym międzynarodowym rozstrzyga kwestię wielu obywatelstw, w dwóch wariantach: (a) gdy kilka obywatelstw, a wśród nich obywatelstwo polskie - uznajemy że jest to obywatel polski; (b) kilka obywatelstw, ale żadne nie jest polskim - uznajemy obywatelstwo państwa, z którym dana osoba jest najściślej związana (najwłaściwsze obywatelstwo dla danego stanu faktycznego. Art. 3 ww. ustawy rozstrzyga natomiast kwestię apatrydów - prawo państwa miejsca zamieszkania danej osoby.
Łącznik obywatelstwa jest wykorzystywany przede wszystkim dla spraw natury osobistej (stosunki rodzinne, spadkowe, zdolność do czynności prawnych). Kraje anglosaskie nie stosują tego łącznika, a w jego miejsce używają łącznika domicylu. W Polsce także stosuje się łącznik domicylu. Należy jednak zauważyć, że znaczenie domicylu różni się w ustawodawstwach różnych państwach. Gdzie niegdzie pojawia się np. koncepcja domicylu pochodzenia , wg której miejsce zamieszkania osoby określa się na miejsce zamieszkania jej ojca. W literaturze anglojęzycznej istnieje także tzw. domicyl z wyboru . Niektóre kraje przechodzą od łącznika obywatelstwa i domicylu do łącznika pobytu (pobyt stały (zwykły); pobyt prosty - chwilowe przebywanie w określonym miejscu). Co do osoby prawnej to wyróżnia się w związku z nią aż trzy łączniki. W Polsce uznanie ma łącznik siedziby. Chodzi tu o siedzibę organu zarządzającego osoby prawnej; problematyczne jest natomiast czy chodzi o siedzibę statutową czy faktyczną - przyjmuje się, że chodzi o siedzibę faktyczną. Innym łącznikiem jest łącznik rejestracji - właściwe jest prawo podmiotowe, w którym osoba prawna została formalnie zarejestrowana. Zaletą tej metody jest pewność, gdyż państwo rejestracji nie ulega zmianie, natomiast państwo siedziby może się zmieniać. Łącznik ten znajduje zastosowanie w systemach prawnych Wlk. Brytanii, Szwajcarii, USA. Do grupy tej należy także tzw. łącznik kontroli wpływów, który stosowany jest w sytuacjach nadzwyczajnych. Łącznik ten nawiązuje do działań osób prawnych poddanych prawu tego państwa, gdzie znajduje się podmiot kontrolujący daną osobę prawną. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz