To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
CZEKI l. Rodzaje i forma czeków Czeki należą do najstarszych form rozliczeń. Chociaż po drugiej wojnie światowej straciły nieco na popularności, nadal znajdują powszechnie zastosowanie na całym świecie, zarówno w obrotach krajowych jak i zagranicznych. Powszechne stosowanie czeków wymagało ujednolicenia zasad posługiwania się nimi, co znalazło wyraz w międzynarodowej konwencji podpisanej w Genewie (1931) i ratyfikowanej przez Polskę. Polskie prawo czekowe wprowadzono na podstawie tej konwencji w 1936r. Płyną stąd określone skutki prawne dla rozliczeń za pomocą czeku, a także odnośnie do formy i treści tego dokumentu. Czek - podobnie jak weksel trasowany stanowi sformalizowaną odmianę przekazu o cechach ścisłe przez prawo określonychych. Trasatem jest tutaj bank.
Czek jest pisemnym zleceniem bezwzględnego wypłacenia określonej kwoty, wydanym bankowi przez posiadacza rachunku bankowego. Zależnie od sposobu zapłaty rozróżnia się czeki:
gotówkowe (kasowe) zlecające bankowi wypłatę gotówką,
rozrachunkowe, służące wyłącznie do rozliczeń bezgotówkowych; służą do przeprowadzania rozliczeń bezgotówkowych, w drodze przelewu z rachunku bankowego wystawcy na rachunek bankowy posiadacza czeku (rozrachunek księgowy)
Oprócz tego wyróżniamy czeki:
potwierdzone zakreślone bankierski zblokowane in blanco na okaziciela Euroczeki Podróżnicze Stosownie do prawa czekowego każdy czek powinien zawierać w swej treści:
1) wyraz czek 2) polecenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej, 3) nazwę trasata czyli banku zob owiązanego do płatności 4) określenie miejsca płatności czeku (zazwyczaj w siedzibie trasata), 5) oznaczenie daty i miejsca wystawiema czeku, 6) podpis wystawcy czeku czyli trasanta Wystawcą czeku (trasantem) może być każda osoba, prawna i fizyczna, posiadająca rachunek bankowy; trasatem może być wyłącznie bank, gdzie trasant ma rachunek. Remitentem (beneficjentem) czeku, czyli osoby, na której rzecz czek wystawiono, może być każda osoba prawna lub fizyczna.
Wystawca czeku może wskazać siebie jako remitenta, co znajduje zastosowanie przy podnoszeniu gotówki z banku. Remitentem może być także okaziciel, przy tzw. Czeku na okaziciela, co zaznacza się w treści dokumentu słowem „okaziciel” lub „okazicielowi”. Czeki wystawia się na wydawanych przez banki blankietach, które zazwyczaj są połączone w „książeczki czekowe".
Czek może być wystawiony:
(…)
… do użytku w kraju i za granicą, akceptowany w większości krajów europejskich przez sklepy, zakłady hotelarskie, restauracje i kawiarnie oraz stacje benzynowe itp. Bank wydający Euroczek, gwarantuje wypłacalność do określonej kwoty, po spełnieniu pewnych warunków, następnie banki nawzajem gwarantuj ą sobie płatność.
Czeki podróżnicze (travellers cheques)
dokument rozliczeniowy używany w obrotach…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)