To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykład 2 - Nieuwarunkowane formy zapłaty w obrocie międzynarodowym
Polecenie wypłaty jest nieuwarunkowaną formą zapłaty za towar jednakże w rzadkich przypadkach importer może uzależnić wypłacenie należności eksporterowi od spełnienia przez niego określonego warunku, np. wydania dokumentów dotyczących towaru. Polecenie wypłaty z zagranicy tzw. przekaz loro Polecenie wypłaty za granicę tzw. przekaz nostro SEPA - Jednolity Obszar Płatniczy (Single Euro Payments Area)
Czek (cheque, check, draft) - jest dokumentem wystawionym w ściśle przez prawo czekowe określonej formie, w którym wystawca czeku poleca bankowi zapłatę określonej sumy pieniężnej okazicielowi lub oznaczonej osobie za okazaniem czeku.
Obligatoryjne elementy czeku: Nazwa „czek” w treści dokumentu Bezwarunkowe polecenie zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej Oznaczenie trasata, czyli podmiotu, który ma zapłacić - w Polsce BANK
Miejsce płatności Data i miejsce wystawienia czeku Własnoręczny podpis wystawcy Klasyfikacja czeków :
Kryterium wystawcy: Czeki prywatne Czeki bankierskie Inne: czeki podróżne, euroczeki Czeki skarbowe Kryterium osoby realizujące czek :
Czeki na zlecenie Czeki na okaziciela Czeki imienne (rekta czeki) Kryterium sposobu realizacji czeku Czeki gotówkowe Czeki rozrachunkowe
Czeki zakreślone - Są to czeki, na których na przedniej stronie są dwie równoległe (najczęściej ukośne) lub prostopadłe do treści czeku linie. Oznaczają one, że krąg osób, które mogą otrzymać zapłatę czeku jest ograniczona. Zakreślenie ogólne - między liniami nic nie jest wpisane lub jest wyraz „bank” (lub równoznaczny) - trasat może wypłacić należność z czeku tylko bankowi lub swojemu stałemu klientowi (np. posiadającemu w danym banku rachunek). Zakreślenie szczególne - między liniami wpisana jest nazwa banku - należność z tego czeku może być wypłacona tylko oznaczonemu bankowi, a jeżeli jest nim trasat, to jego stałemu klientowi.
Skup czeków - operacja bankowa polegająca na tym, że podawca czeku (posiadacz) przenosi na bank skupujący, przez indos prawa wynikające z czeku w zamian za równoczesną płatność sumy czekowej przez ten bank.
Inkaso czeków - operacja bankowa polegająca na przeniesieniu przez podawcę, przez indos praw wynikających z czeku na bank przyjmujący czek w celu przedstawienia go do zapłaty trasatowi. Bank przyjmujący czek od podawcy indosuje go, zakreśla i wysyła do trasata, podawca otrzymuje należność dopiero po otrzymaniu przez bank pokrycia od trasata.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)