...Zróżnicowania rodzajowe ogarniają niemal cały system fleksyjny języka polskiego. Kluczową sprawą jest łączliwość rzeczowników z formami leksemów, dla których rodzaj jest kategorią fleksyjną, to znaczy z przymiotnikami i czasownikami oraz częścią liczebników.
Opozycje rodzajowe form leksemów czasownikowych to dla liczby pojedynczej: był- była- było, dla liczby mnogiej byli- były. Formy te są nazywane w liczbie pojedynczej męską (m), żeńską (f) i nijaką (n), zaś w liczbie mnogiej męskoosobową (m1) i niemęskoosobową (-m1). Klasy rzeczowników łączących się z formami był, będziemy nazywać klasą M, z formą była- klasą F, było- klasą N, byli- klasą M1, były- klasą -M1...
Rodzaj według Zygmunta Saloniego
Zróżnicowania rodzajowe ogarniają niemal cały system fleksyjny języka polskiego. Kluczową sprawą jest łączliwość rzeczowników z formami leksemów, dla których rodzaj jest kategorią fleksyjną, to znaczy z przymiotnikami i czasownikami oraz częścią liczebników. Opozycje rodzajowe form leksemów czasownikowych to dla liczby pojedynczej: był- była- było, dla liczby mnogiej byli- były. Formy te są nazywane w liczbie pojedynczej męską (m), żeńską (f) i nijaką (n), zaś w liczbie mnogiej męskoosobową (m1) i niemęskoosobową (-m1). Klasy rzeczowników łączących się z formami był, będziemy nazywać klasą M, z formą była- klasą F, było- klasą N, byli- klasą M1, były- klasą -M1. W przypadku łączliwości leksemów rzeczownikowych z przymiotnikami bierzemy pod uwagę nie tylko, do jakiego leksemu rzeczownikowego należy dana forma przymiotnika, lub jaką ma wartość pod względem kategorii liczby (tak jak w przypadku form leksemów czasownikowych), lecz także to, jaką dana forma przymiotnika ma wartość pod względem kategorii przypadka. Wartość rodzajowa przymiotnika, jego liczba i przypadek pozostaję ze sobą we współzależności.
Przy uwzględnieniu wszystkich rozróżnień gramatycznych występujących w połączeniach z formami przymiotników, w zbiorze leksemów rzeczownikowych musimy wyróżnić pięć klas rodzajowych (ze względu na zróżnicowanie form rodzajowych przy ustalonych innych wartościach fleksyjnych- maksymalnie cztery dla biernika liczby pojedynczej, co wymaga podziału zbiorów leksemów rzeczownikowych na pięć klas): M1 (chłopiec), M2 (pies), M3 (stół), N (okno), F (książka). Podział ten jest bardziej szczegółowy od poprzedniego, ponieważ klasa M-1 została rozbita na M2 i M3.
Łączliwość leksemów rzeczownikowych z liczebnikami pozwala na wyodrębnienie kolejnych klas: N1i rzeczowniki łączące się z liczebnikami głównymi, np. dwa okna, N2- rzeczowniki łączące się z liczebnikami zbiorowymi np. dwoje dzieci, PL1- leksemy rzeczownikowe łączące się z liczebnikami zbiorowymi, np. dwoje drzwi.
(…)
…
Rodzaj według Zygmunta Saloniego
Zróżnicowania rodzajowe ogarniają niemal cały system fleksyjny języka polskiego. Kluczową sprawą jest łączliwość rzeczowników z formami leksemów, dla których rodzaj jest kategorią fleksyjną, to znaczy z przymiotnikami i czasownikami oraz częścią liczebników. Opozycje rodzajowe form leksemów czasownikowych to dla liczby pojedynczej: był- była- było, dla liczby…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)