Roboty przygotowawcze-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Roboty przygotowawcze-opracowanie - strona 1 Roboty przygotowawcze-opracowanie - strona 2 Roboty przygotowawcze-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Roboty przygotowawcze.
Roboty przygotowawcze do robót ziemnych to takie , których wykonanie niezbędne jest do przeprowadzenia robót ziemnych. Zaliczamy do nich : a ) oczyszczanie terenu z darniny , ziemi roślinnej , drzew , pni i krzewów , b ) wytyczanie budowli ziemnych , c ) odprowadzanie wód opadowych , d ) czasowe obniżanie poziomu wód gruntowych w wykopach budowlanych , e ) spulchnianie gruntów spoistych .
Ad : a ) Oczyszczanie terenu z darniny , ziemi roślinnej , drzew , pni i krzewów .
Usunięcie darniny i ziemi roślinnej z terenu budowy . Wykonanie tej czynności należy do obowiązków wykonawcy robót i z tego względu pozycja ta nie może być pominięta w projektach robót oraz w kosztorysach tych robót . Zdjęta darnina wykorzystywana jest do umacniania nasypów skarp i wykopów stałych . Ziemię roślinną natomiast wykorzystuje się do urządzenia terenów zielonych po zakończeniu budowy .
Grubość warstwy ziemi roślinnej w Polsce wynosi ok. 20 cm . Ziemię roślinną magazynuje się w pryzmach . W zależności od odległości pryzmy od wykopów , odspajanie ziemi roślinnej odbywa się różnymi maszynami . Jeśli ziemia roślinna magazynowana jest w pryzmach odległych od wykopu o :
- 50-100 m odspajanie wykonuje się spycharkami lub równarkami wyposażonymi w lemiesz spycharkowy ,
- 100-200 m odspajanie ładowarkami ,
- ponad 200 m odspajanie i transport wykonuje się przy użyciu równiarek lub spycharek , ładowarek i samochodów .
Wycinanie drzew przeprowadza się przy pomocy ręcznych pił spalinowych.
Karczowanie pni odbywa się przy zastosowaniu ciągnika gąsienicowego wyposażonego w wciągarkę . Lina stalowa ( przy pomocy której usuwa się pnie ) przymocowana jest jednym końcem do bębna wciągarki , drugim zaś do pnia . ciągnik przymocowany jest do stałego punktu w terenie . Dla zwiększenia siły pociągowej włącza się pomiędzy wyrywany pień a wciągarkę system wielokrążkowy z dodatkowym kotwieniem w terenie . RYS Do mechanicznego wycinania krzewów i drzew o śr. do 20 cm używany jest sprzęt w postaci dwustronnego lemiesza zamocowanego na ciągniku . Do wycinania drzew i transportu ich na składowisko używa się ładowarek wyposażonych specjalne nożyce hydrauliczne . Max. śr. wyciąganych drzew - 52 cm , czas ścięcia - 3-5s. Dodatkowe wyposażenie ładowarki stanowi : łyżka widłowa ( do karczowania pni o wyciętych drzewach ) , chwytak ( do załadunku pni na środki transportowe ) . Ad : b ) Celem wytyczenia budowli ziemnej jest naniesienie na teren robót wymiarów budowli i oznaczenie jej granic .
W zależności od rodzaju budowli i sposobu jej wykonania , sposoby wytyczania budowli i utrwalania jej zarysów w terenie mają różny charakter . Wytyczanie odbywa się przy pomocy instrumentów geodezyjnych . Utrwalenie wyznaczonych w terenie punktów charakterystycznych powinno zabezpieczać ich niezmienny kształt i położenie na czas wykonania robót .


(…)

… wysokość rzędnej roboczej nasypu z zapasem na osiadanie , góra dolnej tabliczki oznacza projektowaną rzędną roboczą nasypu po osiadaniu . Ad : c ) Spulchnianie gruntów spoistych .
Spulchnienie gruntów spoistych ( kat. III , IV , V ) przeprowadza się gdy odspajanie gruntów odbywa się za pomocą maszyn do odspajania i przesuwania urobku po terenie ( spycharki , zgarniarki ). Spulchnienie jest również konieczne przy zastosowaniu niektórych rodzajów wyposażenia ładowarek i koparek . Spulchnienie ma duże znaczenie przy robotach ziemnych wykonywanych ręcznie . Zwiększa w tym przypadku wydajność nawet kilkakrotnie , zwłaszcza gdy do spulchnienia stosowane sa młoty udarowe .Mogą być one stosowane na małych powierzchniach i w miejscach trudno dostępnych .
Na powierzchniach większych i dużych pługi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz