RFN - charakterystyka rozwoju wewnętrznego (1969-1990)
W latach 1969-1989 RFN przeszła okres burzliwych przemian wew. oraz znacznie umocniła swoją pozycję w sojuszu zachodnim. Rozwój wewnątrzpolityczny RFN w tych latach można rozpatrywać w dwóch wyraźnych fazach. Wiązały się one z powstaniem oraz funkcjonowaniem dwóch koalicji rządzących:
koalicji socjalliberalnej (SPD/FDP) 1969-1982
koalicji chadecko-liberalnej (CDU/CSU/FDP) 1982-1989
Od 1983 r. prawicowi republikanie zdobyli (podobnie jak NPD) pewną popularność społeczną hasłami skierowanymi przeciw robotnikom cudzoziemskim. Reakcją na wzrost znaczenia prawicy, a także na postępujący proces degradacji środowiska naturalnego stało się powst. Partii Zielonych (1980). W 1982 do władzy powróciła koalicja CDU/CSU- FDP z H. Kohlem jako kanclerzem rządu federalnego.
Sytuacja gosp.-społ. RFN była wynikiem wzajemnego oddziaływania wielu czynników, wśród których najistotniejsze znaczenie miały:
przejście gospodarki od fazy pełnego zatrudnienia do fazy załamań strukturalnych
trudności finansowania kosztownych programów reform wew. oraz polityki socjlanej
umiędzynarodowienie procesów gosp. oraz ich współzależność z rozwojem wewnątrzpolitycznym RFN
Ważną przesłanką wzrostu gosp. i dobrobytu była wysoka dynamika handlu zagranicznego RFN. W latach 80. RFN stała się pierwszym eksporterem świata zach., wyprzedzając USA i Japonię. Pomimo wzrostu gosp. pojawiły się problemy strukturalne, których najpoważniejszym skutkiem w latach 80. było ponad 2 milionowe bezrobocie. W latach 1969-1989 nastąpił nieznaczny wzrost liczby ludności RFN z 61 mln do ok. 62 mln mieszkańców.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)