Rekreacja i aktywność ruchowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1568
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rekreacja i aktywność ruchowa - strona 1 Rekreacja i aktywność ruchowa - strona 2 Rekreacja i aktywność ruchowa - strona 3

Fragment notatki:

Rekreacja ruchowa - aktywność ruchowa - zdrowie Skoro wraz z innymi stanąłeś do biegu to już wygrałeś, choćbyś przybiegł ostatni.
Rekreacja ruchowa (fizyczna) określana obecnie mianem „sportu dla wszystkich” to różnego rodzaju zajęcia o treści ruchowej - sportowe, turystyczne, zabawy ruchowe, tańce, spacery itp., którym człowiek oddaje się z własnej chęci, w czasie wolnym dla wypoczynku, odnowy sił, przyjemności i rozwoju własnej osobowości, kreacji zdrowia.
Główne cechy rekreacji ruchowej
-zaspakajanie potrzeb ruchu niezbędnego dla zdrowia
-równoważenie dobowego bilansu energetycznego organizmu człowieka
-poprawa, utrzymanie i budowanie sprawności i wydolności fizycznej
-osiągnięcie przyjemności i zadowolenia i wysiłku fizycznego
Szeroko rozumiana aktywność człowieka przyjmuje różne formy, wśród których na plan pierwszy wysuwa się aktywność ruchowa (fizyczna).
Pojęcie „Aktywności ruchowej”, używane zamiennie z „aktywnością fizyczną” oznacza, to co literatura światowa definiuje jako „physical activity”.
Aktywność fizyczna człowieka uwarunkowana jest jego rozwojem fizycznym, motorycznym, psychicznym i ruchowym.
Jej poziom jest różny na każdym etapie życia człowiek i zależy głównie od czynników egzogennych (zewnętrznych).
W toku życia człowieka zmienia się nie tylko poziom aktywności, ale również jej rodzaje i formy realizacji.
Największa aktywność jest w dzieciństwie, ale niemal z każdym kolejnym rokiem ma ona tendencję malejącą.
Aktywność fizyczna zużywa energetyczne zasoby organizmu, staje się jednocześnie bodźcem do procesu odnowy odtwarzającego z nadmiarem (superkompensacja) wykorzystany potencjał energetyczny.
Wszystkie czynności naszego organizmu, zarówno te w sferze psychiki jak i funkcji organicznych to następstwa przebiegu szeregu reakcji chemicznych.
Wszystkie komórki w organizmie człowieka, aby utrzymać się przy życiu, zużywają energię (ATP).
Zawartość ATP w komórkach jest niska i związek ten musi być nieustannie odbudowywany. Jest wiele czynników regulujących zawartość ATP w komórce mięśniowej. Do najważniejszych będą należały te oparte o procesy tlenowe. Ich rola wzrasta proporcjonalnie do czasu trwania wysiłku.
Fizjologiczne podłoże przyczyn obniżenia zdolności wysiłkowej (czyli występowania zmęczenia) zależne jest od czasu wykonywania pracy, intensywności, rodzaju wysiłków (statyczne, dynamiczne), mechanizmów wewnątrzustrojowych, itp.
Jej zakłócenie powoduje zmiany w środowisku wewnętrznym i jest symptomem postępującego zmęczenia. Powstaje ono podczas długotrwałej pracy, a w odniesieniu do aktywności fizycznej charakteryzuje się zmniejszeniem zdolności rozwijania siły skurczu mięśnia.


(…)

… sił, przyjemności i rozwoju własnej osobowości, kreacji zdrowia.
Główne cechy rekreacji ruchowej
-zaspakajanie potrzeb ruchu niezbędnego dla zdrowia
-równoważenie dobowego bilansu energetycznego organizmu człowieka
-poprawa, utrzymanie i budowanie sprawności i wydolności fizycznej
-osiągnięcie przyjemności i zadowolenia i wysiłku fizycznego
Szeroko rozumiana aktywność człowieka przyjmuje różne formy…
… zmiany w środowisku wewnętrznym i jest symptomem postępującego zmęczenia. Powstaje ono podczas długotrwałej pracy, a w odniesieniu do aktywności fizycznej charakteryzuje się zmniejszeniem zdolności rozwijania siły skurczu mięśnia.
W przypadku niewystarczającej ilości tlenu, w komórkach mięśniowych gromadzi się kwas mlekowy. Jego nadmiar prowadzi do obniżenia możliwości funkcjonalnych mięśni…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz