Regulacyjna Teoria Temperamentu (RTT)-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1932
Wyświetleń: 3528
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Regulacyjna Teoria Temperamentu (RTT)-opracowanie - strona 1 Regulacyjna Teoria Temperamentu (RTT)-opracowanie - strona 2 Regulacyjna Teoria Temperamentu (RTT)-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Regulacyjna Teoria Temperamentu (RTT) Strelaua.
Rozwijana od lat 60-tych XX wieku,.
Opisuje wielowymiarową strukturę temperamentu i zakłada, że przejawia się on we wszystkich rodzajach zachowania człowieka.
Strelau definiuje temperament jako „podstawowe, względnie stałe cechy osobowości, które manifestują się w formalnej charakterystyce zachowania (parametrach energetycznych i czasowych). Cechy te występują we wczesnym dzieciństwie i są wspólne dla człowieka i zwierząt. Będąc pierwotnie zdeterminowany przez wrodzone mechanizmy fizjologiczne, temperament podlega zmianom zachodzącym pod wpływem dojrzewania (i starzenia się) oraz niektórych czynników środowiskowych.” Podstawowym założeniem RTT jest twierdzenie, że pojęcie temperamentu odnosi się do formalnych cech zachowania. Zostało ono przedstawione przez Strelaua w 1974 roku w artykule pt. „Koncepcja temperamentu jako poziomu energetycznego i charakterystyki czasowej zachowania”. Formalne cechy zachowania opisują nie to, co i dlaczego robi jednostka, ale w jaki sposób działa. Jak zostało wspomniane w definicji temperamentu zacytowanej powyżej, cechy wyróżnione w RTT odnoszą się do dwóch wymiarów, na których można opisywać zachowania podmiotu - charakterystyki czasowej i energetycznej.
Strelau używa pojęcia cechy - zauważa więc istnienie różnic między ludźmi w zakresie określonych charakterystyk zachowania. Inaczej mówiąc, według RTT cechy temperamentu wykazują zróżnicowanie interindywidualne, czyli można zaobserwować różnice w natężeniu poszczególnych cech temperamentalnych pomiędzy różnymi osobami. Jednocześnie nasilenie danej cechy u danej osoby jest względnie stałe w różnych sytuacjach i długim przedziale czasowym. Cechy temperamentu wykazują więc stałość intraindywidualną w dwóch aspektach - odpowiednio - sytuacyjnym i czasowym. Nie oznacza to jednak niezmienności temperamentu przez całe życie człowieka, ponieważ jest on w dużej mierze uwarunkowany biologicznie - zdeterminowany przez zachodzące w organizmie procesy fizjologiczne i biochemiczne.
Charakterystyka energetyczna zachowania (EPZ).
„wszystkie te cechy, które są wyznaczane różnicami indywidualnymi w mechanizmach fizjologicznych odpowiedzialnych za poziom energetyczny organizmu, tj. gromadzenie (kumulowanie) i rozładowywanie (wyzwolenie) zmagazynowanej energii.”
Cechy EPZ determinują poziom pobudzenia powstającego pod wpływem danej stymulacji, a także to, jak rozbieżny jest on od poziomu optymalnego dla danej jednostki. Mechanizmy EPZ wpływają również na motywację ukierunkowaną na zlikwidowanie tej rozbieżności i przywrócenie optymalnego poziomu pobudzenia. Inaczej mówiąc cechy EPZ są odpowiedzialne za powstawanie i rozładowywanie pobudzenia wywoływanego przez różne bodźce stymulacyjne oraz za wielkość tego pobudzenia.

(…)

… w warunkach stresowych). Ludzie ci często przeżywają stany napięcia emocjonalnego, są spięci i sztywni w zachowaniu, wykazują dużą labilność i małą dojrzałość emocjonalną, są podejrzliwi (wykazują brak ufności), niepewni siebie i przejawiają tendencję do wycofywania się z kontaktów społecznych i unikania sytuacji trudnych.
Wytrzymałość
Osoby charakteryzujące się tą właściwością wykazują dużą wytrzymałość…
…, w tradycyjnej typologii Hipokratesa-Galena tej strukturze tem­peramentu odpowiada typ sangwiniczny.
Sangwinik cechuje się temperamentem reprezentującym silny, zrównoważony i ruchliwy układ nerwowy (wg teorii Pawłowa).
Sangwinik to osoba o optymistycznym podejściu do życia, otwarta na relacje interpersonalne, towarzyska, beztroska. Lubi być w centrum zainteresowania, władcza i dominująca, czasem dumna…
… gniewem. Ta struktura odpowia­da cholerycznemu typowi temperamentu.
Według Pawłowa, choleryk to osoba o silnym i niezrównoważonym układzie nerwowym.
przeciwieństwo flegmatyka
Charakteryzuje go silne przeżywanie emocji oraz duża energia życiowa i aktywność. Cholerycy bywają uparci, a ich reakcje na bodźce są szybkie i często nieprzemyślane. Często żałują wypowiedzianych słów. Są nastawieni na działania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz