RECYKLING
Polskie ustawodawstwo jasno precyzuje, w odpowiednich ustawach, że powstawanie odpadów powinno być eliminowane w miarę możliwości lub ograniczane. Odpady, których powstaniu nie można było zapobiec, powinny być wykorzystywane w sposób bezpieczny dla środowiska lub unieszkodliwiane zgodne z zasadami ochrony środowiska.
Stosowne rozporządzenia określają, które odpady powinny być wykorzystywane w celach przemysłowych. Są to takie odpady, które posiadają właściwości umożliwiające ich przeróbkę przy aktualnym stanie technologii. Kod
Rodzaje odpadów w poszczególnych grupach i podgrupach
20
Odpady komunalne
20 01
Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie
20 01 01
Papier i tektura
20 01 02
Szkło
20 01 03
Drobne elementy z tworzyw sztucznych
20 01 04
Inne frakcje tworzyw sztucznych
20 01 05
Drobne elementy metalowe
20 01 06
Inne frakcje metali
20 01 07
Drewno
20 01 09
Oleje i tłuszcze
20 01 10
Odzież
20 01 11
Tekstylia
20 01 20
Baterie
20 01 21
Lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć
20 01 23
Urządzenia zawierające freony
20 01 24
Elementy elektroniczne
20 02
Odpady z pielęgnacji terenów zielonych
20 02 02
Grunt i kamienie
20 03
Inne odpady komunalne
20 03 05
Wraki pojazdów
Pod pojęciem recyklingu kryje się system cyklicznego, gospodarczego wykorzystywania wyeksploatowanych odpadów jako surowców wtórnych.
Recykling może być realizowany poprzez:
Ponowne wykorzystanie- odpad może być ponownie włączony w obieg surowców w tym samym celu co uprzednio. Jego wykorzystanie jest możliwe po czyszczeniu, dezynfekcji (o ile ich wymaga). Przykładem takich odpadów są opakowania szklane, pojemniki z tworzyw sztucznych, opakowania i palety trasportowe itp.
Odzyskiwanie- z materiału stanowiącego dany odpad, poprzez obróbkę, otrzymujemy ten sam materiał ale w innej formie lub służący do innych celów. Przykładami takich materiałów są; papier, tektura, stłuczka szklana, metale.
Przekształcanie- w tym procesie następuje zmiana materiału komponentu w trakcie przetwarzania na nowy produkt. Zaliczamy tutaj kompostowanie, fermentację, odzysk biogazu ze składowisk, spalanie.
Gwałtowny rozwój technologii kompostowania odpadów komunalnych na skalę przemysłową nastąpił po roku 1950 w związku z rozwojem przemysłu i urbanizacją kraju. Wcześniej kompostowane były odpadki produkowane w gospodarstwach domowych, jednak produkowany kompost zawierał wiele niepotrzebnych składników jak kawałki szkła i tworzyw sztucznych.
Proces kompostowania składa się z twóch etapów:
(…)
…, kompostowanie, piroliza.
To rozwiązanie zintegrowanej gospodarki rozpoczyna, się podobnie jak poprzednie, selektywną zbiórką odpadów. Segreguje się sześć frakcji: papier, metale, szkło, tekstylia, plastiki i odpady mokre (przeważnie żywnościowe). Odpady wilgotne (odpadki kuchenne, zielone) kierowane są do kompostowania. Otrzymany w procesie humus jest sprzedwany. Odpady suche (metale i inne wartościowe surowce) są oddzielane w segregacji wstępnej (do recyklingu). Głównym założeniem systemu jest sortowanie wszystkich odpadów nadających się do recyklingu lub kompostowania. Te, których nie można wykorzystać w ten sposób są kierowane do termicznego rozkładu. W procesie pirolizy, zgranulowane odpady mogą być zamienione w czysty gaz, który następnie można zamienić na energię elektryczną lub cieplną. Otrzymana w wymienionym…
… czy transportu wielu produktów. Rodzaj i symbol polimeru
Główne zastosowania
Polietylen (PE)
PE małej gęstości PE dużej gęstości
Giętkie folie do formowania toreb, opakowań termokurczliwych, rozciągliwych, powłok kablowych
Poli(tetraftalan etylenu) (PET)
Folie sztywne do termoformowania (kubki, tacki, pudełka) (OPET- orientowany PET) jako opakowania formowane wtryskowo (kubki, pudełka, butelki)
Polipropylen (PP…
… przewodów elektrycznych
Poli(chlorek winylidenu) (PVDC)
Przy wyrobie elementów aparatury chemicznej, rur, lakierów antykorozyjnych
Poliamid (PA)
Do wyrobu włókien (włókna poliamidowe), nici i siatek chirurgicznych, folii, powłok elektroizolacyjnych.
Poliwęglan (PC)
Przy wyrobie nietłukących się szyb, aparatury chemicznej, opakowań.
Do produkcji opakowań są stosowane polimery wymienione w tabeli 19…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)