Ranking kart płatniczych dziennika - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ranking kart płatniczych dziennika - wykład - strona 1 Ranking kart płatniczych dziennika - wykład - strona 2 Ranking kart płatniczych dziennika - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Ranking kart płatniczych dziennika „Rzeczpospolita” 17 lipca 2003 dziennik "Rzeczpospolita" w dodatku "Moje Pieniądze" zamieścił "Ranking kart płatniczych" opracowany przez Pawła Blajera. Kapitułę rankingu stworzyli: Wojciech Frabiński, Sebastian Malarz, Karol Żwiruk.
W czerwcu 2003 do 30 banków działających w Polsce rozesłane zostały ankiety. Wszystkie instytucje wypełniły ankiety i odesłały je. Na ich podstawie opracowano niniejszy ranking. Metodologia oceny kart płatniczych była konsultowana z wyżej wymienionymi ekspertami w tej dziedzinie. Kilka banków udostępniło kapitule rankingu badania zachowań użytkowników kart - na ich podstawie eksperci mogli stwierdzić, jakie są preferencje klientów i jakie cechy kart są najbardziej przez nich pożądane. Bardzo dokładne informacje i analizy przesłały np. Bank PKO BP i Pekao S.A. Każda karta oceniana była z punktu widzenia różnych kryteriów. Na przykład w stosunku do kart kredytowych za najistotniejsze uznano:
- opłatę roczną za wydanie karty i jej wznowienie; - miesięczną opłatę za korzystanie z karty i za pakiet bezpieczeństwa; - konieczność posiadania rachunku osobistego w danym banku; maksymalny miesięczny limit transakcji bezgotówkowych; możliwość zmniejszenia limitów wydatków (czy klient może sam to zrobić); liczba dni, kiedy kredyt jest nieoprocentowany (pod warunkiem, że w wyznaczonym terminie spłaci się całe zadłużenie); możliwość umieszczenia zdjęcia na karcie; pakiet bezpieczeństwa - na ile godzin przed zastrzeżeniem karty bank przejmuje odpowiedzialność za transakcje bezgotówkowe i do jakiej kwoty; maksymalny dzienny limit transakcji gotówkowych; oprocentowanie kredytu w skali roku (zadłużenie powstałe w wyniku realizacji transakcji gotówkowych i bezgotówkowych); minimalna kwota miesięcznej spłaty. Kryteria dotyczące każdego rodzaju kart zostały przypisane do czterech lub pięciu grup, którym nadano różne wagi. Za każde kryterium karta mogła otrzymać maksymalnie 100 punktów, w łącznej klasyfikacji - też najwyżej 100 punktów. Karta, która zdobyła w sumie najwięcej punktów, zajęła w swojej kategorii pierwsze miejsce. Według tego rankingu za najlepsze karty płatnicze z punktu widzenia różnych kryteriów uznane zostały: Visa Electron wydawana przez Fortis Bank do rachunku e-Pakiet - do taniego pobierania gotówki z bankomatów; Visa Classic Nordea Banku - do płacenia za zakupy, w przypadku korzystania z kredytu nie dłuższego niż miesięczny; Visa Credit MultiBanku - w przypadku kredytu do dwóch miesięcy bez odsetek; Visa Credit mBanku - do kredytowania zakupów przez dłuższy okres niż dwa miesiące;

(…)

… i zagranicznych. Prowadzenie konta e-Pakiet kosztuje 8 zł miesięcznie (7 zł za rachunek plus 1 zł za kartę). Za darmo ze wszystkich bankomatów można też podejmować pieniądze za pomocą karty Maestro wydawanej do rachunku Ekokonto Banku Ochrony Środowiska. Miesięcznie za prowadzenie konta płaci się mniej niż w Fortis Banku, bo 5 zł, jednak za wznowienie karty pobierana jest opłata w wysokości 15…
… najbezpieczniejsza jest natomiast Visa Classic Deutsche Bank 24.
Wszystkie karty obciążeniowe są tłoczone (wypukłe). Są one wygodniejsze, w porównaniu z kartami elektronicznymi (np. Maestro), ponieważ można nimi płacić zarówno w elektronicznych, jak i ręcznych terminalach sklepowych. Można używać ich także do składania zamówień przez telefon i Internet.
Karty obciążeniowe są jednak mniej atrakcyjne niż kredytowe…
… wariancie opłata za wydanie i wznowienie karty jest mniejsza, ale bank pobiera prowizje za operacje bezgotówkowe). Bez prowizji w sklepach można płacić też kartami obciążeniowymi Banku Gospodarki Żywnościowej, Fortis Banku i Pekao SA. Jednakże w łącznej ocenie - uwzględniającej inne opłaty i bezpieczeństwo - karty tych instytucji znalazły się na dalszych pozycjach.
Warto podkreślić, że o wysokiej pozycji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz