Ramy działania społecznego pedagoga społecznego-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 651
Wyświetleń: 2289
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ramy działania społecznego pedagoga społecznego-opracowanie - strona 1 Ramy działania społecznego pedagoga społecznego-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Ramy działania społecznego pedagoga społecznego
Ramy działania społecznego pojmujemy jako te elementy ,aspekty które określają pole działania ,mają znaczenie dla jego kształtowania. Stanowią je 3 kategorie odniesień, które przyjmuje lub wyraża podmiot działający: teoretyczno-mtodologiczne, emocjonalne i wolicjonalne-aksjologiczne. Inaczej mówiąc, odnoszą się one do 3 sfer aktywności człowieka: poznawczej(intelektualnej),afektywnej(emocjonalnej),sprawczej(wolicjonalnej).
Tworzenie ram działania odbywało się w toku wspólnej pracy ,której wyrazem stała się metoda badanie-działanie-kształcenie,angażująca w równym stopniu wszystkich uczestników relacji. Realizacja procesu tworzenia ram działania przebiegała w 3 etapach:
W 1 etapie pojęciem kluczowym była wiedza, Która dla wychowawcy jest ważnym elementem warsztatu pracy. Działania kierowane były do opiekunów i kierowników żłobków. Miały one udzielić odpowiedzi na pytania czy opiekunki poszukują wiedzy a jeśli tak to gdzie jej szukają?
W 2 etapie zaproponowano włączenie rodziców do spotkań i celem stało się doskonalenie opiekunek żłobka wobec rodziców.
Etap 3 to współdziałanie żłobków z uniwersytetem i tworzenie ram działania . Koncentruje się wokół pojęcia towarzyszenia w rozwoju małemu dziecku i jego rodzinie.
Podstawowym obszarem działalności pedagoga społecznego jest animacja społeczno-kulturalna w środowisku. Animacja jest tu rozumiana jako „ożywianie, uruchamianie sił społecznych tkwiących w środowisku ,dzięki którym można dokonywać przeobrażeń ekonomicznych, społecznych i kulturalnych, a którym celem jest harmonijny rozwój społeczności „.
Przeszkodami animacji społeczno kulturalnej mogą stac się :
-dezintegracja społeczna i kulturowa małych wsi i miasteczek ,rodziny,grup sąsiedzkich,na skutek zmian cywilizacyjnych,
-zanik autorytetów lokalnych,
-fakt ,że niektóre środowiska stanowią tylko z pozoru społeczności lokalne,ponieważ przestały być środowiskiem życia wszystkich mieszkańców,
-dylemat jak pogodzić wizję współczesnego człowieka jako obywatela świata z działaniami lokalnymi Człowiek istnieje w dwóch sferach:
Sfera prywatna i Sfera publiczna -różnice i podobieństwa w odniesieniu do działania :
Kategoria analizy sfera prywatna sfera publiczna
Reguły kształtujące życie róznicujące indywiduum egalitarne
społeczne idea zróznicoweania i idea rozności i egalitaryzmu
wyjątkowości idea wielkości(pluralizmu)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz