Rachunkowość zarządcza (21 stron)

Nasza ocena:

5
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1071
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rachunkowość zarządcza (21 stron) - strona 1 Rachunkowość zarządcza (21 stron) - strona 2 Rachunkowość zarządcza (21 stron) - strona 3

Fragment notatki:


Rachunkowość zarządcza - dostarcza niezbędnych informacji o procesach gospodarczych. Służy dla potrzeb zarządzania oraz korzysta z danych gromadzonych przez rachunkowość formalną. Zarządzanie wymaga upodmiotowienia. Podmiot gospodarczy - to podmiot prowadzący działalność gospodarczą.
Przedsiębiorstwo - zorganizowany podmiot składników umożliwiający podmiotowi zarobkowanie. Mamy podmiot gospodarczy i przedmiot podmiotu.
Zarobek - naliczona zapłata w tytule świadczenia wykonanego na rzecz innego podmiotu.
Świadczenie
Zapłata
Udokumentowanie zarobków to przychód . Zapłata następuje w późniejszym terminie, najpierw jest zarobek. Grupy podmiotów wokół podmiotu gospodarczego prowadzącego przedsiębiorstwo zarobkowe:
Inwestorzy kapitałowi - taki podmiot, który wyodrębnia majątek i inwestuje w obce przedsiębiorstwo zarobkowe, nie należące do tego podmiotu. Za to oczekuje on dochodu. Dochód
= stopa zwrotu z inwestycji
inwestycje
Forma organizacyjna - prawna - osoba fizyczna, spółka cywilna, jawna, komandytowa, Z.O.O. , S.A., spółdzielnie, przedsiębiorstwo państwowe. Podmiot gospodarczy przyjął formę spółki. W zależności od formy organizacyjno- prawnej różny jest sposób podejmowania decyzji w procesie podejmowania decyzji. Prawo do dochodów jest warunkowe. Przysługuje tylko, gdy w obszarze inwestowania był zysk. Jego brak nie daje prawa do dochodu. Zysk jest zapłatą za kapitał własny, ale inwestorów kapitałowych. Zysk płacimy również za kapitał obcy. Nosi on nazwę zysku netto . Dochód nie może być wyższy od zysku netto.
Jeśli firma przyznaje podmiotowi osobowość prawną to sprawy jej prowadzi zarząd, a w innych sprawach decydują inwestorzy kapitałowi, w pewnym określonym trybie. Na wynik finansowy składają się: Przychody operacyjne 10.000,- 6000,- koszty operacyjne 4000-, W.O.
Przychody finansowe koszty finansowe
Powstałe przychody powstałe koszty
Opis amortyzacyjny - (OA) - pomniejszony o wynik z tytułu zużycia się majątku trwałego. Ta część zysku, o które pomniejszamy wynik nazywa się amortyzacją. Dochód z inwestycji kapitałowych podmiotu gospodarczego to przychód finansowy. Koszty finansowe - koszty z eksploatacji kapitałów obcych.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz