Public relations - zadania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Public relations - zadania - strona 1

Fragment notatki:

Public relations (PR)
*Public relations to świadome, zaplanowane i systematyczne działanie zmierzające do ustanowienia i podtrzymania prawidłowych stosunków przedsiębiorstwa z otoczeniem opierających się na wzajemnym zrozumieniu.
*Nieco węższym pojęciem jest publicity, które należy rozumieć jako „formę promocji prowadzoną poprzez emisję informacji przeznaczonych do rozpowszechnienia przez mass media, w nadziei, że będą one bezpłatnie opublikowane oraz zostaną zauważone przez docelowego odbiorcę:'
*PR jest stosunkowo niedrogim środkiem promocji tworzącym image firmy. Jednakże oczywistą konsekwencją faktu nie opłacania przez przedsiębiorstwo miejsca i czasu w środkach masowego przekazu jest mniejszy wpływ na to co może się w nich ukazać.
Zadania public relations
*Głównymi zadaniami PR są:
1. organizowanie i podtrzymywanie kontaktów przedsiębiorstwa z otoczeniem
2. kształtowanie pożądanego wizerunku firmy w środkach masowego przekazu
*Najczęściej zadania te są wykonywane przez rzecznika prasowego, który jest odpowiedzialny za organizowanie konferencji prasowych oraz za osobiste kontakty z przedstawicielami prasy, radia i telewizji (w mniejszych firmach bezpośrednio właściciel lub dyrektor). Ważnymi środkami działania PR są bezpośrednie kontakty nawiązywane z przedstawicielami otoczenia. Kontakty takie mogą być podejmowane podczas seminariów i konferencji związanych tematycznie z działalnością przedsiębiorstwa.
Środki PR
*Do środków wykorzystywanych przez PR zaliczyć należy również: filmy i publikacje opracowane w celu poinformowania otoczenia o działalności przedsiębiorstwa, organizowanie i popieranie ważnych przedsięwzięć społecznych i charytatywnych, współpraca ze społecznościami lokalnymi.
*Najpoważniejszym mankamentem PR jest trudność oceny efektywności i skuteczności tego instrumentu promocji. Istnieją bowiem wątpliwości, czy jest możliwy dokładny pomiar dobrego wizerunku firmy oraz wszelkich jego zmian.
Korzyści PR w stosunku do reklamy
*PR buduje zaufanie, reklama rodzi sceptycyzm
*PR nie jest natrętny
*PR jest opłacalne, reklamy są kosztowne
*Żywotność PR jest dłuższa niż reklam
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz