Prowadzenie spraw spółki-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prowadzenie spraw spółki-opracowanie - strona 1 Prowadzenie spraw spółki-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Prowadzenie spraw spółki Pojawiają się quasi-organy: Komplementariusz, Walne Zgromadzenie, Rada Nadzorcza W zakresie niezastrzeżonym do kompetencji Walnego Zgromadzenia , decydować o sprawach spółki będą mogli Komplementariusze, prowadzący sprawy spółki. Prowadzenie spraw spółki przez komplementariuszy - stosujemy przepisy o sp. jawnej: czynności zwykłego zarządu, przekraczające zakres zwykłego zarządu, każdy samodzielnie decyduje o zwykłym zarządzie, w razie sprzeciwu potrzebna uchwała wszystkich mających prawo prowadzenia spraw spółki, przy czynnościach przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda wszystkich. Statut może przewidywać inaczej.
Może się tak zdarzyć, iż na dokonanie pewnych czynności wymagana będzie zgoda Rady Nadzorczej , o ile taka w spółce się pojawi. Podejmowanie najistotniejszych decyzji - art.146 - sprawy wymagające uchwały WZ. W Walnym Zgromadzeniu uczestniczą akcjonariusze (uprawnienie do wzięcia udziału w WZ mają osoby, które są na 7 dni przed odbyciem WZ wpisane do księgi akcyjnej, albo są posiadaczami akcji na okaziciela), mający prawo głosu. Zasada - jedna akcja = jeden głos . Mogą nastąpić jednak uprzywilejowania akcyjne, wtedy jedna akcja ma więcej niż 1 głos (max. 2 głosy na 1akcję).
WZ bezwzględną większością głosów podejmuje konkretną decyzję np. o zbyciu nieruchomości spółki. W takim głosowaniu uczestniczą również komplementariusze , jeśli mają akcje w spółce. Komplementariuszowi, który jest akcjonariuszem zawsze przysługuje prawo do 1 głosu z akcji (gdyby nawet jego akcje byłby uprzywilejowane, to i tak może wykonać prawo do jednego głosu z akcji). Pewne uchwały wymagają zgody wszystkich komplementariuszy (zbycie nieruchomości jest jedną z takich uchwał). Czyli jest uchwała podjęta przez akcjonariuszy, potem do głosowania już między sobą przystępują komplementariusze, wyrażając zgodę na np. zbycie nieruchomości. To komplementariusze trzymają pełną kontrolę nad spółką, niezależnie od tego ile do spółki wnieśli. Art.146§2 wymienia sprawy, które wymagają zgody wszystkich komplementariuszy. Natomiast art. 146§3 wymienia te sprawy, które wymagają zgody większości komplementariuszy. Statut spółki może rozszerzać ten katalog, wzmacniać pozycję komplementariuszy w spółce.
Pozycja Rady Nadzorczej w sp. kom.-a. - RN kontroluje przede wszystkim komplementariuszy, którzy prowadzą sprawy spółki. Dlatego członkiem RN nie mogą być: komplementariusze,
pracownik komplementariusza O wyborze członków RN decyduje WZ uchwałą . Nie jest na powołanie członków RN wymagana zgoda komplementariuszy. Ograniczenia:
komplementariusze nawet jeśli są akcjonariuszami, wyłączeni są od głosowania przy wyborze członków RN,
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz