Próchnica gleby-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 924
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Próchnica gleby-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Formy próchnicy glebowej
Mor jest formą próchnicy występującą przeważnie w glebach lasów iglastych i na wrzosowiskach.
Powstaje ona w warunkach niskiej aktywności biologicznej środowiska, w których humifikacja i mineralizacja substancji organicznej przebiegają bardzo powoli. W przemianach resztek roślinnych udział biorą głównie grzyby acidofilne oraz wykazujące małą aktywność bezkręgowce. W takich warunkach tworzy się charakterystyczny układ warstw ektohumusu (próchnicy nadkładowej) o znacznej miąższości:
* Ol - warstwa surowinowa
* Of - warstwa fermentacyjna
* Oh - warstwa humifikacyjna
Stosunek C:N w próchnicy typu mor jest zawsze większy od 20, a często osziąga wartość 30-40, natomiast odczyn jest kwaśny. Moder jest przejściową formą próchnicy od mor do mull, charakterystyczną dla gleb darniowo-bielicowych oraz górskich gleb łąkowych. Poziomy próchniczne typu moder składają się z nieznacznej miąższości (2-3 cm) poziomu ściółki, który stopniowo, bez wyraźnej granicy, przechodzi w poziom akumulacyjny. Jest to typ próchnicy średnio zhumifikowanej. W przemianach resztek roślinnych udział biorą stawonogi i grzyby acidofilne. Stosunek C:N wynosi 15-25. Wytworzone kompleksy organiczno-mineralne są nietrwałe i słabo związane z mineralną częścią gleby. Mull jest formą próchnicy charakterystyczną dla gleb kasztanowych, czarnoziemów, rędzin i innych gleb wykazujących wysoką aktywność biologiczną. Powstaje ona przy udziale roślinności trawiastej. Jest to dobrze zhumifikowana substancja organiczna, wytworzona przy udziale bezkręgowców i bakterii przerabiających resztki roślinne.Ten typ próchnicy charakteryzuje się odczynem obojętnym, stosunkiem C:N zbliżonym do 10 oraz zdolnością do tworzenia trwałych kompleksów organiczno-mineralnych. Występuje przede wszystkim w glebach uprawnych.
Substancje nieswoiste: węglowodany, białka, tłuszczowce, węglowodory i ich pochodne, substancje garbnikowe, woski i smoły Substancje swoiste: kwasy humusowe, kwasy fulwowe, huminy i ulminy W procesach rozkładu materii organicznej wyróżnia się dwa zasadnicze kierunki: mineralizacja CO2, H2O, NH3, SO4-2, HPO4-2, NO3-
humifikacja tworzenie się związków próchnicznych
Proces humifikacji zachodzi w 3 fazach:
Faza inicjalna (procesy hydrolizy i utleniania)
Faza mechanicznego rozkładu (rozdrabnianie materiału organicznego)
Faza mikrobiologicznego rozkładu (enzymatyczny rozkład związków organicznych Typy próchnicy wg. Kononowej
KH/KF

(…)

… glebowa Znaczenie próchnicy glebowej
-tworzenie się korzystnej struktury -większa pojemność wodną gleb
- nadaje glebie ciemnoszare lub czarne zabarwienie
- zwiększa pojemność sorpcyjną gleb
- reguluje stężenie roztworu glebowego
- zwiększa zdolności buforowe gleb
są poważnym źródłem związków węgla i azotu
- ułatwiają uruchamianie związków mineralnych ze skał
- ułatwia pobieranie składników pokarmowych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz